Technologie

Handbook: Jak wdrażać innowacje [pobierz]
Wiem, jestem straszna, prawie w ogóle nie piszę o bieżących sprawach. Jedyne, co robię, to publikuję raporty :). Dziś kolejny, ale mam nadzieję, że Wam się przyda – zupełnie inny, bo dotyczący wdrażania innowacji – tematu, który mnie ostatnio zajmuje szczególnie. I to nie tylko dlatego, że słowo innowacyjność jest dziś w Polsce (ale też i na świecie) odmieniane przez wszystkie przypadki.
Wszyscy stawiają na innowacje i wszyscy chcą być innowacyjni. Z drugiej strony, w zasadzie we wszystkich raportach innowacyjności, Polska na tle świata wypada słabo lub bardzo słabo. Ponieważ często pracujemy z firmami nad strategią innowacyjności, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje. Jakie są główne bariery innowacyjności w Polsce, skoro wiem z autopsji, że firmy w Polsce rozumieją potrzebę innowacji, generują wiele pomysłów, ale z jakiegoś powodu nie mogą później wprowadzić ich w życie.
Pod koniec ubiegłego roku podjęliśmy więc w instytucie decyzję o realizacji badania dotyczącego innowacyjności polskich firm. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić badanie zarówno ilościowe, jak i jakościowe i spróbować odpowiedzieć na pytania: jak wygląda proces innowacyjności w polskich firmach, jakie są bariery i wyzwania innowacyjności, jaka kultura organizacyjna sprzyja innowacyjności, wreszcie jakie są kluczowe składniki bycia innowacyjną firmą. Odpowiedzi na wszystkie te pytania zebraliśmy w raporcie pt. Handbook: jak wdrażać innowacje, który dziś z przyjemnością oddaję w Wasze ręce.
Zależało mi jednak, żeby raport ten nie był kolejnym opracowaniem dotyczącym innowacyjności, podsumowaniem tego, co tu i teraz. Z tego powodu wyniki badań, które uzyskaliśmy (notabene bardzo ciekawe), posłużyły nam tak naprawdę tylko jako punkt wyjścia. Dzięki nim zdiagnozowaliśmy główne bariery i wyzwania, przed którymi w kontekście wprowadzania innowacji stoją firmy w Polsce, a następnie zdefiniowaliśmy tzw. kluczowe czynniki sukcesu – niezbędne w procesie wdrażania innowacji. Każdy rozdział w raporcie opisuje jeden z takich kluczowych czynników. Aby nadać publikacji bardziej praktyczny, trochę patrzący w przyszłość charakter, w każdym z rozdziałów zamieściliśmy pytania pomocnicze, pozwalające choćby częściowo zdiagnozować własną organizację.
Niezwykle wartościowym uzupełnieniem są także fragmenty wypowiedzi przedstawicieli innych firm, pokazujące ich doświadczenia i problemy we wdrażaniu innowacji oraz opisy kilku narzędzi przydatnych w pracy nad innowacjami.
Pełen raport dostępny jest za darmo i można go pobrać ze strony infuture.institute.
[PDF, 4,3MB, 61 stron]
Patronem medialnym raportu jest Business Insider Polska.
Dobrej lektury.