Technologie

AI w biznesie [wyniki badań + raport]
Dwa lata temu, w TrendBooku 2016 wskazywałam AI jako jeden z najważniejszych tzw. emerging trends. Ale niestety, nie spotkałam się wtedy ze zbytnim zrozumieniem ze strony biznesu :). Pamiętam, że w badaniu, które zrealizowałam wówczas wśród przedstawicieli firm w Polsce, ponad 70% respondentów stwierdziło, że nie zamierza wykorzystywać sztucznej inteligencji w swoich działaniach. Dopytani o przyczyny odpowiadali, że nie widzą zastosowań, potrzeby lub po prostu potrzebują inspiracji, jak mogliby wdrożyć AI w swojej branży.
Tymczasem minęły dwa lata i sytuacja diametralnie się zmieniła. Przede wszystkim mamy dziś tzw. mediowy hype na AI. Od ubiegłego roku mówi się, że każdy kolejny rok to właśnie rok AI. Zdecydowanie zmieniły się też postawa i nastawienie firm. Z najnowszej fali badania (którą zrealizowaliśmy na zlecenie Huawei) dotyczącej właśnie stosunku biznesu do sztucznej inteligencji, wynika, że blisko 70% respondentów dostrzega korzyści, jakie sztuczna inteligencja może przynieść ich firmom. Wśród korzyści wymieniane są przede wszystkim: oszczędności, usprawnienie systemu zarządzania i ułatwienie procesu produkcji. Prawie 32% badanych deklaruje, że rozwiązania z obszaru AI zostały wdrożone w ich firmach. I wreszcie prawie 50% respondentów zgadza się w bardzo dużym lub dużym stopniu, że AI przełożyła się na wzrost skuteczności ich firmy.
Dowodem na to, jak ważny jest dziś w biznesie temat AI może świadczyć też fakt, że gdy uruchomiliśmy badanie ilościowe dotyczące tego obszaru – to w ciągu półtora dnia mieliśmy odpowiedzi od blisko 600 (sic!) przedstawicieli firm.
W ubiegłym tygodniu na konferencji Rozmowy o przyszłości zorganizowanej przez Huawei przedstawiłam wyniki tego badania. Dodam, że realizowaliśmy łącznie 3 badania: badanie ilościowe wśród przedstawicieli firm (grupa celowa – interesowały nas firmy zatrudniające powyżej 9 osób i takie, które przynajmniej zetknęły się z pojęciem sztucznej inteligencji), wywiady pogłębione wśród przedstawicieli firm oraz badanie ilościowe wśród użytkowników indywidualnych. Dziś z wielką przyjemnością publikuję raport AI: wyzwania i konsekwencje [pilot view] podsumowujący wyniki tych badań. Raport można pobrać oczywiście za darmo ze strony infuture.institute.
Dodam, że w raporcie oprócz stosunku biznesu do AI, znajdziecie także stosunek i postawy internautów wobec tej technologii. Z ciekawych wniosków w tym kontekście polecam Wam przede wszystkim matrycę przydatności i prawdopodobieństwa, którą opracowaliśmy i która pokazuje gotowość rynku do przyjęcia danej technologii (vide graf poniżej).
Najważniejsze wnioski z badania:
- Znajomość pojęcia AI (artificial intelligence, sztuczna inteligencja) deklaruje 38% polskich internautów. Na przestrzeni ostatnich 2 lat widać wzrost jego rozpoznawalności, szczególnie wśród grupy osób, które interesują się nowymi technologiami.
- W ślad za deklaracją o znajomości pojęcia sztucznej inteligencji idzie stosunkowo niewielka świadomość jej zastosowań w różnego rodzaju sprzętach, usługach, rozwiązaniach internetowych, z których na co dzień korzystamy. Stosunkowo najczęściej zastosowanie AI jest wiązane z inteligentnymi samochodami, np. samodzielnie parkującymi (51%) oraz podawaniem komend, korzystanie ze smartfona za pomocą głosu (41%).
- Widoczne jest duże zainteresowanie tematyką sztucznej inteligencji także wśród firm. Skala wdrożeń już konkretnych rozwiązań dotyczy jednak znacznie mniejszej grupy podmiotów, często ma charakter pilotażowy oraz związany z niewielkim wyrywkiem działalności firmy. Niejednokrotnie jest też podszyta bardziej potrzebą budowania wizerunku firmy stosującej zaawansowane rozwiązania technologiczne niż realną chęcią zmiany modelu biznesowego. Znajduje to również potwierdzenie w badaniach ankietowych, gdzie najczęściej wskazywanym zagrożeniem związanym z AI jest brak gotowości technologicznej do wdrożenia rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję; dotyczy to blisko połowy ankietowanych firm.
- Dane jednoznacznie pokazują, iż przedstawiciele firm dostrzegają przewagę korzyści nad zagrożeniami, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja – (67% versus 23%).
- Firmy oczekują, iż wdrożenie sztucznej inteligencji przyniesie przede wszystkim oszczędności (53%) i usprawni proces zarządzania (43%). Jedna trzecia respondentów uważa, że ułatwi proces produkcji, a jedna czwarta – że usprawni księgowość. Co piąty ankietowany wskazał na zmniejszenie liczby zatrudnionych oraz udogodnienia w zakresie rekrutacji.
- Sztuczna inteligencja nadal budzi sporo strachu, rodzi pytania o nieprzekraczalne granice oraz zasady, jakimi powinna rządzić się automatyzacja pracy. Na podstawie opinii przedstawicieli firm można stwierdzić, że automatyzacja pracy, dzięki wdrożeniu rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, wydaje się nieuchronnym scenariuszem dla rynku pracy.
- Na zachodzące zmiany należy patrzeć nie tylko przez pryzmat zabranych przez AI miejsc pracy, ale także wykreowanych nowych zawodów. O ile przedstawiciele części firm dostrzegają ten potencjał, o tyle spośród polskich internautów zauważa je jedynie 4%.
- Wśród najbardziej prawdopodobnych konsekwencji dla rynku pracy, jakie niesie za sobą wprowadzenie AI, najczęściej wskazywany był scenariusz, w którym to sztuczna inteligencja wspomaga człowieka w zadaniach trudnych, żmudnych, monotonnych czy niebezpiecznych. Dla 41% badanych jest to w pełni bądź w bardzo wysokim stopniu możliwa opcja zmian na rynku pracy.
- Zawody twórcze, wymagające kreatywności oraz wysokich kompetencji społecznych, nie są postrzegane jako te, które mogą zostać zdominowane przez AI w najbliższej perspektywie czasowej. W opinii ankietowanych, zarówno firm, jak i internautów, praca wykonywana przez artystów, psychologów czy nauczycieli nadal pozostanie domeną człowieka.
Pobierz raport AI: wyzwania i konsekwencje/ pilot view ze strony infuture.institute
[PDF, 106 stron, 8,89MB]
Partnerem raportu jest Huawei.