
#diversity, #collaboration, #innovation – słowa-klucze na Eurobest
W ubiegłym tygodniu spędziłam trzy dni na Eurobest w Londynie. Pojechałam na festiwal, bo w ubiegłym roku doszłam do wniosku, że poziom nagrodzonych tam reklam był zdecydowanie wyższy niż w Cannes. Zdziwiło mnie jednak, że Eurobest nie jest jakąś bardzo dużą imprezą. Łącznie były dwie sceny – Showcase Stage i Silent Stage oraz dodatkowo tzw. Interactive Corner (w którym prowadzone były warsztaty). Jeżeli chodzi o frekwencję, to myślę, że było nie więcej niż 500-800 osób. Rozmawialiśmy zresztą z Pawłem Tyszkiewiczem z SAR (jedyna osoba z Polski, którą spotkałam), że to taka mocno lokalna konferencja (w zasadzie co roku Eurobest odbywa się w innym mieście). Choć w mojej ocenie to akurat jej duża wartość.
W każdym razie, podsumowując. Tradycyjnie – były sesje lepsze i słabsze. Duża różnorodność, wyraźna specyfika Londynu (zwłaszcza gdy mowa o trendach społeczno-kulturowych) i wyraźnych kilka tematów przewodnich.
Dzień 1 – zdecydowanie najwięcej padło tu słów o różnorodności i inkluzywności . Pisałam o tym trendzie już wielokrotnie, poświęciliśmy mu też jeden z ostatnich numerów TrendSignals. Absolutnie doskonały panel „The D Word: Not Just Another Diversity Panel” – z udziałem Asmity Dubay (L’Oreal), Evadney Campbell (Shiloh PR), Nicky Bullard (MRM), Sulaimana Khana (ThisAbility) i Harjota Singha (McCann) – w którym rozmawiano m.in. o tym, że różnorodność dotyczy nas wszystkich („When we talk about diversity every each of us fits into this category.” – Evadney Campbell), że w rzeczywistości chodzi o asymilację („The key word is assimilation – we need to assimilate people, thoughts, ideas.” – Asmita Dubay) oraz że w komunikacji reklamowej zbyt często inkluzywność i różnorodność traktowane są jako tzw. check-box, bez większego przemyślenia (stąd tak wiele wpadek ostatnio, vide chociażby kampanie Dove).
The D Word: Not Just Another Diversity Panel (Sulaiman Khan, Nicky Bullard, Evadney Campbell, Asmita Dubey, Harjot Singh)
Dzień 2 – zdecydowanie o współpracy (#collaboration, #partnerships) i szukaniu inspiracji poza własną kategorią, naprawdę szeroko. Bardzo, bardzo dużo odwołań do kultury („how to stay relevant as a brand when culture shifts”), w tym subkultur, muzyki i zwłaszcza tzw. urban culture (ale tu mógł mieć wpływ fakt, że Eurobest odbywał się w Londynie, gdzie kultura miejska, scena muzyczna etc. są niezwykle silne). Trzy świetne panele tego dnia. Po pierwsze „Scrap Understanding Digital… Get Digital Understand Us” – gdzie Yifei Chai z UNIT9 opowiadał o Pretender Project (koncept, w ramach którego można przejąć ciało drugiego człowieka – w sensie fizycznym, sterować jego rękoma, głową etc.). Po drugie „This Is Not Just Food, This Is Food Porn” – o komunikacji jedzenia i kampaniach reklamowych jedzenia, także na Instagramie (piękna prezentacja, nie tylko dobra merytorycznie, nawet teraz jak o niej myślę, to mi ślinianki pracują :)).
This Is Not Just Food, This Is Food Porn: Dr Cristina Balanzo (Walnut Unlimited) i Jeff Bowerman (TMW Unlimited)
Po trzecie – „Inked: What Tattoo Artistry Teaches Us About Branding” – w którym udział brał m.in. Henry Hate, artysta, który robił tatuaże m.in. Amy Winehouse, Boy George’owi czy Alexandrowi McQueenowi. Właśnie o obserwacji kultury, byciu blisko potrzeb konsumentów, zwracaniu uwagi na to, co dzieje się w świecie sztuki, designu i mody, wielowątkowości i przenikaniu się tematów, otwartości (!).
Inked: What Tattoo Artistry Teaches Us About Branding (Kerrie Finch, Tom Angell, Jeff Horsley, Henry Hate)
Dzień 3 – tego dnia najwięcej padło o technologii i innowacji, albo może wybierałam akurat takie panele. Wciąż niezwykle dużo było o „brands with purpose” (bardzo fajne wystąpienie Kate Dale ze Sport England i Vicki Holgate z FCB Inferno pt. „This Girl Can: Generating Return on Purpose” – podsumowujące wyniki kampanii This Girl Can oraz fajna prezentacja na temat inicjatywy Shella – #makethefuture). I to generalnie bardzo budujące, że na imprezie podsumowującej najlepsze europejskie kampanie reklamowe ubiegłego roku nie rozmawiało się o zasięgach, statystykach, zwiększaniu konsumpcji, ale o „solving problems not making ads.”
This Girl Can: Generating A Return On Purpose
Tyle na gorąco. Oczywiście, jeszcze w ramach podsumowań na pewno wrzucę analizę nagrodzonych kampanii. Ale to mi chwilę zajmie :).