• Blog
  • Jestem
  • hatalska.com
  • Kontakt
  • Infuture Institute
Zapisz się
06.09.2017

CCR, czyli odpowiedzialność biznesu za kulturę

Kiedy byłam ostatnio w Londynie, w Kensington Gardens można było zobaczyć wystawę poświęconą księżnej Dianie w 20. rocznicę jej śmierci. Wystawa powstała dzięki marce Estée Lauder. W domu handlowym Selfridges mogłam pójść na koncert w ramach ich projektu Music Matters (własna scena muzyczna Selfridges i koncerty live młodych twórców). W Science Museum miałam natomiast okazję (ostatecznie wybrałam roboty) zobaczyć wystawę Wonderlab, która powstała dzięki Statoil.

Co łączy wszystkie te przykłady (których mogłabym wymieniać jeszcze więcej)? Odpowiedź brzmi: CCR, czyli corporate cultural responsibility – a po polsku odpowiedzialność biznesu za kulturę. W ostatnim czasie to jeden z najszybciej rosnących trendów w komunikacji marketingowej. Wynika z kilku kwestii, w tym przede wszystkim z potrzeb Millenialsów i Gen Z, którzy oczekują od firm większego zaangażowania oraz większej odpowiedzialności społecznej. Nie chcą też bombardowania ich komunikacją produktową, oczekują raczej wyjątkowych doświadczeń i przeżyć – i to w różnych obszarach (vide chociażby rosnąca popularność festiwali muzycznych).

Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie marki wspierają kulturę bardzo szeroko (od muzyki i sztuki, poprzez design i taniec, aż do performance’u czy fotografii i filmu). W efekcie rosną wydatki na sponsoring (według IEG Sponsorship Report prognozowany wzrost wydatków na sponsoring sztuki tylko w USA w 2017 roku wyniesie 3,3%, zbliżając się do 1 miliarda dolarów rocznie). W CCR inwestują zwłaszcza instytucje finansowe (tu zwłaszcza banki), ale także retail, marki luksusowe i alkoholowe (te ostatnie z przyczyn prozaicznych – ograniczonych możliwości innych form komunikacji).

CCR-owi poświęciliśmy najnowszy numer TrendSignals, ale poniżej zamieszczam 6 moich ulubionych akcji z tego obszaru. Enjoy :).

1. BMW: Projekty z resztek/ DESIGN
Od lipca holenderski oddział BMW oferuje swoim klientom możliwość zamontowania darmowej automatycznej skrzyni biegów w każdym nowym pojeździe. Leftover Art to nawiązanie do bezużyteczności lewego buta kierowcy samochodu z automatem. Aby nadać mu nowe, drugie życie BMW we współpracy z duetem projektantek Annebel & Esther, stworzyło pięć nowych, autorskich zastosowań dla zbędnego obuwia, powstał z nich m.in. karmnik dla ptaków oraz stojak na butelkę.

2. Muzyczna scena Firestone/ MUZYKA
Producent opon Firestone postanowił stworzyć własną scenę na największych europejskich festiwalach muzycznych. Projekt zaczął się dwa lata temu w Wielkiej Brytanii, a tegoroczna edycja obejmowała Danię (Grøn), Niemcy (Hurricane), Hiszpanię (Primavera Sound), Irlandię (Vantastival), Polskę (Open’er), Włochy (Collosioni) i UK (Download). Na scenach Firestone koncerty grali młodzi artyści stawiający swoje pierwsze kroki w międzynarodowym świecie. Polski akcent za granicą stanowiła Brodka i jej koncert na Rock en Seine we Fracji.

Więcej tu: https://musictour.firestone.pl

Wrzucam przede wszystkim ze względu na zaangażowaną markę (opony!) – przyzwyczailiśmy się bowiem, że do tej pory w tego typu inicjatywy angażowały się przede wszystkim marki z branży alkoholowej (piwa) oraz odzieżowej (tu np. H&M).

3. Gatorade: Chłopiec, który nauczył się latać/ FILM
Uwielbiam ten film! Pokazuję go mojej 6-letniej córce (która biega, i wygrywa :)), w ramach motywacji.

Marka Gatorade stworzyła własny krótkometrażowy film animowany. Produkcja The Boy Who Learned to Fly opowiada historię życia biegacza Usain Bolta. Film posiadał własny trailer, plakat oraz datę premiery. Zapowiedzi i ostateczne wideo były emitowane zarówno w kinach, jak i na portalach YouTube czy Facebook. Gatorade stworzył także dedykowaną wersję filmu na Snapchat.

4. Facebook prezentuje Słoneczniki/ SZTUKA
Facebook postanowił zaprezentować swoje technologiczne możliwości przy użyciu sztuki oraz transmisji live, wideo 360° oraz wirtualnej rzeczywistości. 14 sierpnia pięć obrazów “Słoneczników” van Gogha, rozsianych po całym świecie znalazło się w jednym miejscu online. National Gallery (Londyn), Van Gogh Museum (Amsterdam), Philadelphia Museum of Art, Neue Pinakothek (Monachium) and the Seiji Togo Memorial Sompo Japan Nipponkoa Museum of Art (Tokio), połączyły swoje siły tworząc jedną 95 minutą relację live, umożliwiając wirtualne zwiedzanie tej wyjątkowej wystawy w technologii VR.

Więcej tu: https://www.facebook.com/VanGoghMuseum/videos/10159190505315597/

Zwróćcie uwagę na zasięgi – to nie są już niszowe akcje – 104 tys. reakcji, i ponad 16 tys. udostępnień.

5. Samsung: Teatr dla wszystkich/ PERFORMANCE
Samsung postanowił umożliwić oglądanie spektakli teatralnych osobom z upośledzeniem słuchu. Dzięki goglom oraz specjalnej aplikacji, która zamieniała zasłyszane od aktorów dialogi na napisy, osoby Głuche mogły stać się częścią widowiska. Zapoczątkowany w São Paulo projekt ma zostać spopularyzowany w innych teatrach.

6. Volvo Cars: Samochód aparatem/ FOTOGRAFIA
Volvo Cars wraz z trzykrotną laureatką Nagrody Pulitzera – Barbarą Davidson, przy użyciu pokładowych kamer Volvo XC60, stworzyło wyjątkową kolekcję składającą się z 30 fotografii. Zdjęcia przedstawiają ulice Kopenhagi i mają podkreślić złożoność miejskiego życia. Projekt łączy sztukę i bezpieczeństwo, aby pokazać ludziom zalety technologii wykorzystanej w samochodach marki Volvo.

Zdjęcie na głównej: Eric Ward on Unsplash

Komentarze

1

Polubienia

Podziel się


podziel się


shares
Poprzedni
Inne
Eurobest: the best of
Następny
Inne
#diversity, #collaboration, #innovation – słowa-klucze na Eurobest

Powiązane
artykuły

Design
13 czerwca 2013

"Paparazzi" w witrynie butiku LV - wywiad z autorem instalacji [exclusive]

Społeczeństwo
24 marca 2021

O scenariuszach przyszłości miast od kuchni

Internet
13 maja 2014

TrendBook 2014 - gotowy do pobrania! :)

Internet
22 marca 2017

Nowa kampania Reserved i kryzys zaufania

Zapisz się do newslettera
Bądź na bieżąco z nowościami

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w celach marketingowych, w tym związanych z prowadzeniem marketingu produktów lub usług własnych oraz innych osób.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w imieniu własnym lub na zlecenie innych osób, informacji handlowych drogą elektroniczną.

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
hatalska.com
Copyright © 2008-2023

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.
WIĘCEJ
close