• Blog
  • Jestem
  • hatalska.com
  • Kontakt
  • Infuture Institute
Zapisz się
18.05.2020

Renewed Reality: jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości [raport]

Dziś wchodzi w życie trzeci etap znoszonych obostrzeń. Ruszają restauracje, fryzjerzy, salony kosmetyczne. Od kolejnego poniedziałku do szkoły wracają najmłodsze dzieci. Mam poczucie, że lockdown wreszcie się kończy. Kiedy podczas największych restrykcji rozmawiałam z przedstawicielami różnych biznesów, najczęściej słyszałam: ok, tę sytuację jakoś przetrwamy, ale co zrobić, kiedy restrykcje zostaną zniesione? co i jak mamy robić, żeby odrobić straty?

Z tego powodu postanowiliśmy w infuture.institute przygotować raport – Renewed Reality, który przynajmniej częściowo odpowie na te pytania, pokaże ewentualne kierunki dalszego rozwoju. Publikujemy go z wielką przyjemnością dziś – mam nadzieję, że okaże się dla Was przydatny.

Metodologia

Badania realizowaliśmy od połowy marca, badając zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Konsumentów pytaliśmy o skłonność do zmiany – tzn. jak wyglądały/ będą wyglądały ich zachowania w różnych kategoriach zakupowych przed pandemią, w trakcie pandemii i po pandemii. Przedsiębiorców pytaliśmy o największe wyzwania. Następnie, zderzyliśmy odpowiedzi jednych i drugich, sprawdzając, na ile wyzwania stojące przed biznesami pokrywają się z potrzebami konsumentów.

Karty kontekstu i Challenges Matrix

W efekcie przygotowaliśmy Challenges Matrix – listę wyzwań, w podziale na obszary dla każdej z analizowanych kategorii (beauty, food, retail, sport, kultura, zdrowie, turystyka, miasto, finanse).

Challenges Matrix. Macierz została podzielona na trzy części: kategorie, obszary i wyzwania, tak aby umożliwić odczytanie jej na wielu poziomach.

Każda z badanych przez nas branż ma też osobne karty kontekstu – na której znajdzie wyzwania, potrzeby konsumenckie, wyniki badań oraz najlepsze praktyki.

Przykładowa karta kontekstu: branża food.

Trendy rosnące i malejące:

Byliśmy też w stanie sprawdzić, które trendy będą rosnąć, a które spadać. Do trendów rosnących należą: Conscious Consumerism, Go Local, Digitally Nursed Human, Remote Work; do malejących: Life After Plastic, Senseploration, Analog Stories, Physical Experience.

Najważniejsze wnioski z badań ilościowych:

  1. Rośnie i będzie rosnąć chęć Polaków do regularnego oszczędzania. Przed pandemią w dużym i bardzo dużym stopniu oszczędzanie min. 10% zarobków deklarowało 33% Polaków, a w trakcie pandemii 38%. Po pandemii odsetek ten spada o 2 p.p., ale wciąż jest wyższy, niż deklaracje Polaków sprzed lockdownu.
  2. Izolacja społeczna i brak wielu aktywności realizowanych poza domem spowodowała także, że Polacy w coraz większym stopniu uświadamiają sobie, jaką ilością rzeczy się otaczają. O 4 p.p. rośnie wskaźnik osób, które zadeklarowały, że będą używać przedmiotów, które mają w swoim najbliższym otoczeniu, bez konieczności kupowania nowych. Przed pandemią wskaźnik ten wynosił 8%, w  trakcie pandemii 12%, po pandemii 11%.
  3. Przez pandemią 30% Polaków deklarowało, że bardzo często gotuje w domu. Odsetek ten wzrósł o 10 p.p. w czasie pandemii, ale po jej zakończeniu respondenci planują ograniczyć tę czynność do stanu sprzed koronawirusa (30%).
  4. Rośnie za to chęć Polaków do samodzielnego uprawiania warzyw i owoców. Przed pandemią takie działania w dużym lub bardzo dużym stopniu deklarowało ponad 25% Polaków, po pandemii ten odsetek wzrasta do 30%.
  5. Planujemy być też bardziej aktywni fizycznie (wykorzystując przy tym potencjał technologii i internet). Przed pandemią w dużym i bardzo dużym stopniu tego typu aktywność deklarowało 16% Polaków, po pandemii już 21%.
  6. Badania pokazują także, że nie przekonuje nas model pracy zdalnej. W bardzo dużym stopniu utrzymanie home office deklaruje tylko 4% respondentów.
  7. 7% respondentów uważa, że strach przed zarażeniem wirusem sprawi, że nadal po zniesieniu restrykcji pozostaną w izolacji.
  8. Ponaddwukrotnie wzrósł odsetek Polaków deklarujących korzystanie w czasie pandemii z teleporad lub e-recept. Po zakończeniu lockdownu deklarację korzystania w dużym lub bardzo
    dużym stopniu z tego rodzaju usług podaje 18% Polaków.
  9. W porównaniu do czasu sprzed pandemii, o 9 p.p. więcej Polaków w dużym i bardzo dużym stopniu w trakcie jej trwania korzystało z samoedukacji online (podcasty, webinary, szkolenia
    i konferencje online).

Tool Box:

Żeby zwiększyć użyteczność, oprócz badań zamieściliśmy w nim także Tool Box – trzy narzędzia, z których korzystamy podczas prowadzonych przez nas warsztatów i które mogą się Wam przydać w wypracowywaniu zmian.

Raport Renewed Reality dostępny jest w całości za darmo. Można go pobrać ze strony infuture.institute, klikając w ten link [wersja pdf, 39 stron, 7,6MB].

 

Zdjęcie na głównej: zrobione przeze mnie (molo w Juracie).

 

Komentarze

1

Polubienia

Podziel się


podziel się


shares
Poprzedni
Inne
#diversity, #collaboration, #innovation – słowa-klucze na Eurobest
Następny
Inne
Wiek paradoksów – opinie o książce

Zapisz się do newslettera
Bądź na bieżąco z nowościami

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w celach marketingowych, w tym związanych z prowadzeniem marketingu produktów lub usług własnych oraz innych osób.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w imieniu własnym lub na zlecenie innych osób, informacji handlowych drogą elektroniczną.

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
hatalska.com
Copyright © 2008-2023

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.
WIĘCEJ
close