Renewed Reality: jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości [raport]
Dziś wchodzi w życie trzeci etap znoszonych obostrzeń. Ruszają restauracje, fryzjerzy, salony kosmetyczne. Od kolejnego poniedziałku do szkoły wracają najmłodsze dzieci. Mam poczucie, że lockdown wreszcie się kończy. Kiedy podczas największych restrykcji rozmawiałam z przedstawicielami różnych biznesów, najczęściej słyszałam: ok, tę sytuację jakoś przetrwamy, ale co zrobić, kiedy restrykcje zostaną zniesione? co i jak mamy robić, żeby odrobić straty?
Z tego powodu postanowiliśmy w infuture.institute przygotować raport – Renewed Reality, który przynajmniej częściowo odpowie na te pytania, pokaże ewentualne kierunki dalszego rozwoju. Publikujemy go z wielką przyjemnością dziś – mam nadzieję, że okaże się dla Was przydatny.
Metodologia
Badania realizowaliśmy od połowy marca, badając zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Konsumentów pytaliśmy o skłonność do zmiany – tzn. jak wyglądały/ będą wyglądały ich zachowania w różnych kategoriach zakupowych przed pandemią, w trakcie pandemii i po pandemii. Przedsiębiorców pytaliśmy o największe wyzwania. Następnie, zderzyliśmy odpowiedzi jednych i drugich, sprawdzając, na ile wyzwania stojące przed biznesami pokrywają się z potrzebami konsumentów.
Karty kontekstu i Challenges Matrix
W efekcie przygotowaliśmy Challenges Matrix – listę wyzwań, w podziale na obszary dla każdej z analizowanych kategorii (beauty, food, retail, sport, kultura, zdrowie, turystyka, miasto, finanse).
Challenges Matrix. Macierz została podzielona na trzy części: kategorie, obszary i wyzwania, tak aby umożliwić odczytanie jej na wielu poziomach.
Każda z badanych przez nas branż ma też osobne karty kontekstu – na której znajdzie wyzwania, potrzeby konsumenckie, wyniki badań oraz najlepsze praktyki.
Przykładowa karta kontekstu: branża food.
Trendy rosnące i malejące:
Byliśmy też w stanie sprawdzić, które trendy będą rosnąć, a które spadać. Do trendów rosnących należą: Conscious Consumerism, Go Local, Digitally Nursed Human, Remote Work; do malejących: Life After Plastic, Senseploration, Analog Stories, Physical Experience.
Najważniejsze wnioski z badań ilościowych:
- Rośnie i będzie rosnąć chęć Polaków do regularnego oszczędzania. Przed pandemią w dużym i bardzo dużym stopniu oszczędzanie min. 10% zarobków deklarowało 33% Polaków, a w trakcie pandemii 38%. Po pandemii odsetek ten spada o 2 p.p., ale wciąż jest wyższy, niż deklaracje Polaków sprzed lockdownu.
- Izolacja społeczna i brak wielu aktywności realizowanych poza domem spowodowała także, że Polacy w coraz większym stopniu uświadamiają sobie, jaką ilością rzeczy się otaczają. O 4 p.p. rośnie wskaźnik osób, które zadeklarowały, że będą używać przedmiotów, które mają w swoim najbliższym otoczeniu, bez konieczności kupowania nowych. Przed pandemią wskaźnik ten wynosił 8%, w trakcie pandemii 12%, po pandemii 11%.
- Przez pandemią 30% Polaków deklarowało, że bardzo często gotuje w domu. Odsetek ten wzrósł o 10 p.p. w czasie pandemii, ale po jej zakończeniu respondenci planują ograniczyć tę czynność do stanu sprzed koronawirusa (30%).
- Rośnie za to chęć Polaków do samodzielnego uprawiania warzyw i owoców. Przed pandemią takie działania w dużym lub bardzo dużym stopniu deklarowało ponad 25% Polaków, po pandemii ten odsetek wzrasta do 30%.
- Planujemy być też bardziej aktywni fizycznie (wykorzystując przy tym potencjał technologii i internet). Przed pandemią w dużym i bardzo dużym stopniu tego typu aktywność deklarowało 16% Polaków, po pandemii już 21%.
- Badania pokazują także, że nie przekonuje nas model pracy zdalnej. W bardzo dużym stopniu utrzymanie home office deklaruje tylko 4% respondentów.
- 7% respondentów uważa, że strach przed zarażeniem wirusem sprawi, że nadal po zniesieniu restrykcji pozostaną w izolacji.
- Ponaddwukrotnie wzrósł odsetek Polaków deklarujących korzystanie w czasie pandemii z teleporad lub e-recept. Po zakończeniu lockdownu deklarację korzystania w dużym lub bardzo
dużym stopniu z tego rodzaju usług podaje 18% Polaków. - W porównaniu do czasu sprzed pandemii, o 9 p.p. więcej Polaków w dużym i bardzo dużym stopniu w trakcie jej trwania korzystało z samoedukacji online (podcasty, webinary, szkolenia
i konferencje online).
Tool Box:
Żeby zwiększyć użyteczność, oprócz badań zamieściliśmy w nim także Tool Box – trzy narzędzia, z których korzystamy podczas prowadzonych przez nas warsztatów i które mogą się Wam przydać w wypracowywaniu zmian.
Raport Renewed Reality dostępny jest w całości za darmo. Można go pobrać ze strony infuture.institute, klikając w ten link [wersja pdf, 39 stron, 7,6MB].
Zdjęcie na głównej: zrobione przeze mnie (molo w Juracie).