Bez kategorii

Mapa Trendów 2020
A tymczasem nasza najnowsza mapa trendów jest już dostępna :). W tym roku znalazły się na niej 54 trendy w 5 kategoriach (technologiczne, środowiskowe, ekonomiczne, społeczne i komunikacyjne) w 4 strefach dojrzałości (foresight – perspektywa długoterminowa, 20 lat i więcej; innovation – perspektywa średnioterminowa, 5-20 lat; reactive – perspektywa krótkoterminowa, 1-5 lat; oraz new normal – trendy wiodące).
Najwięcej trendów (blisko połowa wszystkich) znalazło się w kategorii trendów technologicznych. Tu też dwa trendy – Brain Computer Interface oraz Quantum Computing znalazły się najbliżej strefy foresight. Co prawda, istnieją już pewne rozwiązania z tego obszaru, ale na powszechne wykorzystanie tych technologii przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Osobiście mocno wierzę w technologię komputerów kwantowych. Wbrew temu, co możemy przeczytać w mediach, nie zastąpią one raczej tradycyjnych komputerów – trudno zresztą na nich wysyłać maile, pisać raporty czy oglądać youtube’a :)) – ale z pewnością przyspieszą i zopymalizują wiele procesów. Można więc spodziewać się, że będą mieć ogromny wpływ m.in. na branżę farmaceutyczną – szybsze wprowadzanie leków na rynek, energetyczną, czy finansową. Być może w tym roku zobaczymy pierwsze praktyczne zastosowania tej technologii.
Trendy technologiczne są również o tyle ciekawe, że kilka z nich wzajemnie się wyklucza. Na przykład na mapie znalazł się zarówno trend AI for Humanity czy Ethical Tech, jak i Deepfakes (Malicious Usage of AI). Nie powinno to nas jednak dziwić – współczesna technologia rozwiązuje problemy, ale jednocześnie je generuje. I jeśli mam być szczera – deepfakes to akurat coś, czego najbardziej się obawiam. Już dziś trudno nam stwierdzić, co jest prawdą, a co nie – a będzie zdecydowanie trudniej. W konsekwencji jeszcze łatwiej będzie można manipulować społeczeństwem.
Drugą dużą grupą trendów są trendy środowiskowe – większość z nich związana jest z postępującą zmianą klimatu, eliminacją plastiku i przechodzeniem na gospodarkę obiegu zamkniętego. W kontekście trendów środowiskowych warto zwrócić uwagę na wyraźną zmianę postaw konsumentów – zrównoważony i ekologiczny tryb życia nie jest już opcją, ale czymś koniecznym. Powodem do wstydu jest fakt niesegregowania śmieci, używania jednorazowych plastikowych butelek lub jednorazowych reklamówek. Coraz częściej mówi się także o flight shame – czyli kiedy wstydem staje się wybieranie samolotu jako podstawowego środka lokomocji, zwłaszcza na krótkie dystanse.
Z trendów społecznych warto zwrócić uwagę na dwa trendy Offline Living i Digital Wellbeing. To dwa wzajemnie uzupełniające się trendy. Offline Living był dotychczas kontrtrendem, widocznym w niewielkich grupach konsumenckich, ewentualnie stosowanym na krótki czas (weekend, tydzień, kilka godzin). Obecnie, coraz więcej ludzi mówi o ograniczaniu korzystania z technologii, w tym z mediów społecznościowych. Kampanię pod hasłem Digital Wellbeing prowadzi m.in. Google, na Facebooku i na Instagramie możemy na bieżąco śledzić swój czas spędzany w tych kanałach. Nie sądzę, abyśmy całkowicie zrezygnowali z technologii – jest to już niemożliwe, ale być może wreszcie dochodzimy do momentu, w którym nasze korzystanie z niej staje się bardziej świadome.
Tyle z mojej strony. Mapa Trendów 2020 poniżej (po kliknięciu na grafikę uruchamia się pdf do pobrania). Mam nadzieję, że przyda się Wam w codziennej pracy. Enjoy.
Metodologia:
Mapa Trendów jest wynikiem prowadzonych przez infuture.institute całorocznych badań nad trendami. To analiza danych, które publikowane są m.in. w comiesięcznych raportach Trend Signals poszerzonych o badania, obserwacje, research.