• Blog
  • Jestem
  • hatalska.com
  • Kontakt
  • Infuture Institute
Zapisz się
26.09.2018

Najlepsze wystawy krajów na London Design Biennale 2018 [marketing miejsc]

Przy okazji tegorocznego London Design Festival odbywało się także London Design Biennale. 40 krajów, miast i regionów odpowiedziało swoimi instalacjami na tegoroczne hasło przewodnie – Emotional States. Poszczególne wystawy miały dotyczyć jednej (bądź wielu) emocji opisanej przez Darwina w jego The Expression of the Emotions in Man and Animal„, czyli smutku, złości, pogardy, obrzydzenia, strachu, szczęścia i/ lub zaskoczenia. Na wystawie spędziłam prawie 3 godziny (choć w przewodniku było napisane, że wystarczy godzina :)) i w skali 1-10 oceniam ją na 9, może nawet 9,5. Nie będę opisywać wszystkich instalacji, tylko te, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Poniżej moje własne Top10, czyli marketing miejsc at its best.

Z ciekawostek dodam jeszcze, że polska instalacja A Matter of Things przedstawiająca 10 wybranych przedmiotów, które pokazują naszą (trudną, emocjonalnie nacechowaną) historię (od telefonu z nagraniem „rozmowy kontrolowane”, przez pryczę z obozu koncentracyjnego, do włazu do kanałów z Powstania Warszawskiego) została w Londynie wyróżniona tzw. honourable mention (dodatkowe wyróżnienie oprócz nagród, które zostały przyznane w 4 głównych kategoriach).

Łotwa: Matter to Matter

Zdecydowanie mój faworyt, choć na pierwszy rzut oka zupełnie prosta instalacja – wielka zielona szyba na środku pokoju, na której skraplała się woda. Na tej szybie można było napisać cokolwiek – tekst znikał po kilku minutach. Instalacja miała symbolizować wpływ człowieka na naszą planetę, a właściwie jak ten wpływ powinien wyglądać. Żebyśmy korzystali z zasobów Ziemi, ale jednocześnie zostawiali po sobie jak najmniej śladów.

trendy: #notrace, #zerowaste, #sustainability

Gwatemala: Palopò
Instalacja, która dostała nagrodę publiczności i naprawdę zasłużenie. Piękna, kolorowa, błyszcząca, robiąca wrażenie i wywołująca efekt WOW. W rzeczywistości były to kolorowe kawałki materiałów zawieszone na sznurkach, a między nimi zainstalowane domki z luster. Symbolicznie instalacja opowiadała historię jednej z gwatemalskich wiosek, która przechodzi teraz proces transformacji – każdy z domów malowany jest na jeden z pięciu wybranych, tradycyjnych kolorów po to, by wioskę zmienić w wielkie dzieło sztuki, pokazać lokalność, tradycję i tym samym wpłynąć na rozwój turystyki.

trendy: #colour, #senses, #craftsmanship, #instagramfriendly

Austria: After Abundance
Bardzo fajna i tak naprawdę jedyna wystawa podczas Biennale z obszaru designu spekulatywnego. Pokazywała wizję przyszłości, w której na skutek zmian klimatu musimy zapewnić sobie samowystarczalność – ludzie mieszkają gdzieś samotnie w górach, bez dostępu do prądu, jedzenia – wszystko (łącznie z deszczem) produkują we własnym zakresie. Generalnie #MadMax.

trendy: #sustainability, #samowystarczalnosc, #climatechange

Holandia: Power Plant
Holandia zaprezentowała szklarnię przyszłości, która odpowiada na problem postępującej urbanizacji, rosnącej populacji, zmian klimatycznych i związanych z tymi czynnikami prognozowanego kryzysu na rynku żywności. Power Plant zakłada hydroponiczną uprawę roślin, która zużywa 90% mniej wody niż tradycyjne rolnictwo, rośliny hodowane są wertykalnie, żeby oszczędzać zmniejszającą się w miastach przestrzeń. Power Plant jest samowystarczalny – panele solarne pobierają energię słoneczną i wytwarzają w środku szklarni specjalny mikroklimat, który umożliwia uprawę roślin przez cały rok.

trendy: #growyourownfood, #kryzysenergetyczny, #cliamtechange, #sustainability, #futureofcities, #greencity, #samowystarczalnosc

Hong-Kong: Sensorial Estates
Kolejna, mocno sensoryczna wystawa, zwracająca uwagę na inne zmysły niż wzrok, tu dokładnie na zapach*. Na zdjęciu pachnąca pieczoną kaczką tapeta, ale na wystawie oprócz takich zapachowych tapet były różnego rodzaju pudełeczka i przedmioty, które można było wąchać i które za pomocą zapachu miały pokazać, jaki jest Hong-Kong. Super.

trendy: #sensploration, #senses

*W kontekście tego, że żyjemy dziś w świecie, który doświadczamy głównie za pomocą wzroku, a tak naprawdę ważniejsze są inne zmysły, bo one pozwalają nam na pełne doświadczanie rzeczywistości, polecam fantastyczną książkę Oczy skóry Juhaniego Pallasmy.

Australia: Full Spectrum
Tęcza ze światła. Nawiązująca do tego, że pod koniec ubiegłego roku Australia, jako 26 kraj na świecie, zezwoliła na małżeństwa tej samej płci.

trendy: #inclusion, #diversity

Grecja: Disobedience
Fantastyczna kinetyczna instalacja symbolizująca temperament (=nieposłuszeństwo) Greków sięgające jeszcze historii Prometeusza czy Ikara. W rzeczywistości 17-metrowa konstrukcja, swego rodzaju tunel, zbudowany ze stali i recyklingowanego plastiku, który reagował na ruch i zmieniał swój kształt, kiedy się do niego weszło.

trendy: #senses, #physicalexperience, #lifeafterplastic, #zerowaste

Norwegia: Learning and Play for All
Zdecydowanie najbardziej praktyczna wystawa na tegorocznym Biennale, pokazująca konkretne, istniejące rozwiązania. Do 2025 roku Norwegia postawiła sobie za cel, żeby być krajem, który w projektowaniu bierze potrzeby wszystkich grup społecznych (osób niepełnosprawnych, starszych, dzieci, kobiet w ciąży). Instalacja pokazywała pokój dziecka przewlekle chorego, które nie jest wykluczone, bo ze swoją klasą w szkole może komunikować się za pomocą specjalnego robota.

trendy: #inclusion, #noisolation, #maketechhuman

Niemcy: Upcyckling and Its Emotional Touch
Temat śmieci, zanieczyszczenia, plastiku (!) był głównym tematem na tegorocznym London Design Festival. Wystawa Niemiec podczas Biennale wpisała się w ten trend. Instalacja pokazywała przedmioty stworzone z recyklingowanego plastiku i śmieci.

trendy: #zerowaste, #circulareconomy, #guiltfree, #upcycling, #pollution

UAE: Time Is Subjective
Wystawa Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała symbolizować niezwykle szybki rozwój tego kraju (stąd odniesienie do czasu). Na mnie jednak zrobiła przede wszystkim wrażenie wizualne. Konstrukcja zbudowana była z co najmniej setki szklanych klepsydr, stale poruszających się i wypełnionych złotym piaskiem.

trendy: #instagramfriendly

Komentarze

0

Polubienia

Podziel się


podziel się


shares
Poprzedni
Design
Art installations jako forma komunikacji – wciąż niepopularna w Polsce
Następny
Design
Life after plastic – najistotniejszy trend po #LDF18

Powiązane
artykuły

Design
13 czerwca 2013

"Paparazzi" w witrynie butiku LV - wywiad z autorem instalacji [exclusive]

Społeczeństwo
24 marca 2021

O scenariuszach przyszłości miast od kuchni

Internet
13 maja 2014

TrendBook 2014 - gotowy do pobrania! :)

Internet
22 marca 2017

Nowa kampania Reserved i kryzys zaufania

Zapisz się do newslettera
Bądź na bieżąco z nowościami

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w celach marketingowych, w tym związanych z prowadzeniem marketingu produktów lub usług własnych oraz innych osób.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w imieniu własnym lub na zlecenie innych osób, informacji handlowych drogą elektroniczną.

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
hatalska.com
Copyright © 2008-2023

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.
WIĘCEJ
close