
TrendBook 2017 – zapraszam do lektury :)
Mamy marzec, a więc tradycyjnie już – od 6 lat – czas wydawania TrendBooka. Z ogromną przyjemnością oddaję dziś w Wasze ręce edycję 2017. I znów z rekordową liczbą stron 🙂 (w ubiegłym roku pisałam, że dobiłam do 100, w tym roku 100 przekroczyliśmy :)). Wiem, że w dzisiejszych czasach lepiej sprawdzają się tzw. szybkie newsy, ale pewne rzeczy wymagają głębszej analizy i czasu. Krócej się po prostu nie dało :).
Trend wiodący
Wiodącym trendem w TrendBooku 2017 jest PORZECZYWISTOŚĆ. Termin ten często pojawia się, gdy mowa o sytuacjach, w którym rzeczywistość cyfrowa ma większy wpływ na to, co robimy niż rzeczywistość fizyczna (np. aktualna moda golenia sobie brwi i tatuowania ich, bo te ostatnie lepiej wyglądają na Instagramie). Dopuszczam taką definicję porzeczywistości, jak najbardziej, ale przede wszystkim rozumiem ją jako całkowitą zmianę dotychczasowego sposobu naszego funkcjonowania we wszystkich obszarach naszego życia.
Key proof points
I tak – 2017 rok staje się cezurą, jeżeli chodzi o sposób komunikacji z urządzeniami – coraz bardziej odchodzimy od komunikacji dotykowej bądź za pomocą myszki czy klawiatury na rzecz interfejsów konwersacyjnych, zwłaszcza głosowych. W biznesie z modelu pay per product przechodzimy w kierunku modelu subskrypcyjnego. Zamiast kupować produkty, płacimy abonament za stały do nich dostęp. W sferze życia społeczno-gospodarczego coraz bardziej rośnie rola kobiet – kto by się spodziewał, że kiedykolwiek zaburzona zostanie dotychczasowa nierównowaga sił działająca głównie na korzyść mężczyzn. W kontekście zmian kulturowych – żyjemy dziś w świecie post-prawdy, alternatywne fakty rozprzestrzeniają się szerzej i szybciej niż tzw. prawda obiektywna. W technologii – rozwiązania takie jak AR sprawiają, że na rzeczywistość fizyczną możemy nakładać rzeczywistość cyfrową – obie współistnieją przed naszymi oczami; i jeśli spojrzymy chociażby na popularność filtrów na Snapchacie – jest to dla nas całkowicie naturalne. Zresztą na bodźcach wzrokowych się nie kończy. Możemy dziś sterować także naszą rzeczywistością słuchową – w czasie rzeczywistym eliminować niektóre dźwięki (np. irytujący dźwięk płaczącego dziecka w samolocie) i podgłaśniać te, które są pożądane (np. głos naszego rozmówcy). W medycynie zbliżamy się coraz bardziej do scenariusza, w którym przyszłość nas i naszych dzieci będzie sterowana genetycznie. Dosłownie kilka dni temu chińscy naukowcy poinformowali o zastosowaniu technologii CRISPR (umożliwiającej edytowanie genów) na embrionach zdolnych do życia (do tej pory testy prowadzone były wyłącznie na zarodkach niezdolnych do życia). Wreszcie – Jeff Bezos poinformował, że pod koniec 2017 roku zamierza uruchomić pierwsze komercyjne loty suborbitalne, a Elon Musk realizuje swój scenariusz, w którym ludzie mają stać się pierwszym intergalaktycznym gatunkiem. Takie przykłady można mnożyć. I choć nasz świat zmieniał się od zawsze, to teraz widać wyraźnie, że obecna rzeczywistość jest rzeczywistością o 180 stopni inną od tej, do której zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jest po prostu… porzeczywistością.
Cztery działy, 7 trendów
Ze względu na fakt, że trend ten widoczny jest nie tylko w kontekście zmian technologicznych, ale właściwie we wszystkich obszarach naszego życia, po raz pierwszy w historii TrendBook podzielony został na cztery działy: technologię, społeczeństwo, kulturę i ekonomię. W każdym z nich znalazły się subtrendy (łącznie wszystkich jest 7: Post-Reality, Postkomunikacja, Post-Earth, Womenomics, The Power of No, Postprawda, Ekonomia subskrypcji) składające się na trend wiodący. Mam nadzieję, że staną one dla Was inspiracją w codziennym działaniu. Z perspektywy marek i przedsiębiorstw porzeczywistość staje się bowiem ogromnym wyzwaniem.
Badania
Drugi rok z rzędu, specjalnie na potrzeby TrendBooka zostały zrealizowane badania na reprezentatywnej grupie polskich internautów, pokazujące ich stosunek do technologii w ogóle, ale i do omawianych trendów. Zachęcam bardzo do zapoznania się z nimi, bo wyszły w nich naprawdę ciekawe rzeczy.
Podziękowania
Korzystając z okazji chciałabym gorąco podziękować partnerom TrendBooka – Intel Polska oraz domowi mediowemu UM – za wsparcie tego projektu po raz szósty (sic!) z rzędu. Tak długie współprace w biznesie chyba się nie zdarzają :). Dziękuję za wszelką pomoc. Bez Was TrendBook z pewnością wyglądałby inaczej.
Dziękuję wszystkim ekspertom komentującym trendy – za poświęcony czas oraz chęć podzielenia się wiedzą i własnymi doświadczeniami.
Wreszcie dziękuję całemu zespołowi tworzącemu tegorocznego TrendBooka – Monice, Oli, Michałowi, Krzyśkowi, Markowi, Uli oraz Kasi i Anecie z Mobile Institute. Za Wasze zaangażowanie, koncentrację, maksymalne spięcie czasowe (w tym pracę po nocach…). Projekt ten pokazał, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych :).
Pobierz
Tyle z mojej strony. Tradycyjnie TrendBook 2017 dostępny jest za darmo, ale – podobnie jak w ubiegłych latach – w ramach usługi Pay with a Tweet/ Pay with a Post. Zapraszam do lektury 🙂
Pobierz pełną wersję raportu TrendBook 2017.