TrendBook 2017

TrendBook 2017 jest analizą najważniejszych trendów, z którymi przyjdzie nam zmierzyć się w 2017 roku i perspektywie najbliższych kilku lat. Trendem nadrzędnym jest porzeczywistość – rozumiana jako całkowita zmiana rzeczywistości, którą znaliśmy dotąd i do której zdążyliśmy się przyzwyczaić, we wszystkich obszarach naszego życia – od technologii poczynając, przez kulturę, medycynę, na ekonomii skończywszy.

TrendBook 2017 podzielony jest na cztery główne działy, w ramach których omówione są wiodące subtrendy. Każdy z trendów opisany jest według schematu: opis trendu, słowa-klucze, kluczowe technologie, konsekwencje dla marek, case studies, bank danych (zawiera wyniki badań na reprezentatywnej grupie polskich internautów, pokazujące ich postawy, doświadczenia, opinie wobec opisywanych trendów, w podziale na grupy wiekowe i płeć, często w odniesieniu do badań ubiegłorocznych).

Dział 1: TECHNOLOGIE

  1. Post-Reality – świat fizyczny i wirtualny stały się ze sobą nierozerwalne, wspólnie tworząc nową formę rzeczywistości: post-reality. Świat materialny nie jest już jedynym, który można uznać za realny, a często środowisko cyfrowe wygrywa w walce o wpływ na nasze życie – np. nawigacja Google traktowana jest jako bardziej wiarygodna niż znaki drogowe. Kluczowe opisywane tu technologie to: wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość (w tym także AAR – audio augmented reality), mieszana rzeczywistość.
  2. Postkomunikacja – w dużym skrócie trend ten polega na zmianie komunikacji z urządzeniami – z dotykowej bądź za pomocą klawiatury i myszki na komunikację naturalną dla człowieka, czyli komunikację głosową. Wchodzą tu więc zarówno chatboty, jak i wszelkiego rodzaju interfejsy konwersacyjne, z Alexą (Amazon) na czele. Perspektywa długoterminowa to ears only experience, a docelowo prawdopodobnie także open air design.
  3. Post-Earth – od lat 60. XX w., gdy okazało się, że bezpieczny lot poza Ziemię nie jest tylko fantazją, ludzkość skupia swoje wysiłki na coraz dalszych i odważniejszych eskapadach w przestrzeń kosmiczną. Nowe odkrycia i inwestycje pokazują, że coraz bardziej zbliżamy się do realizacji wizji rodem z science fiction: kolonizacji nowej planety. Inicjatywy takie podejmują zarówno agencje rządowe, jak i prywatni inwestorzy.

Dział 2: SPOŁECZEŃSTWO

  1. Womenomics – trend związany z rosnącą rolą kobiet w światowej ekonomii oraz idącym za tym rozwojem społecznym. W USA liczba kobiet zakładających działalności gospodarcze w latach 2007–2016 pięciokrotnie przewyższyła średnią krajową. W tym czasie Polska odnotowała najwyższy wzrost (awansując z 12 na 9 miejsce) w indeksie Women in Work, który bada udział i warunki uczestnictwa kobiet na rynku pracy. W 2017 roku Komisja Statusu Kobiet ONZ będzie poświęcona temu, jak wzrastająca siła ekonomiczna kobiet zmienia świat. Jest to widoczne m.in. w inwestycjach, gdzie kobiety poza stopą zwrotu zwracają dużą uwagę na
    niematerialne wartości przedsiębiorstw podczas inwestowania.
  2. The power of no – ostatnie wydarzenia na świecie (Brexit, Donald Trump prezydentem USA) pokazują, że społeczeństwa buntują się przeciwko „elitom” (w cudzysłowie, bo trudno jednoznacznie określić, kim są elity). Te socjoekonomiczne niepokoje są m.in. wynikiem globalnego kryzysu związanego z nierównościami społecznymi. Z perspektywy marek trend ten może wydawać się zbyt odległy, jednak w rzeczywistości ma on ogromny wpływ na działanie biznesu. Mówi się dziś o tzw. ludzkiej ekonomii i o tym, że firmy, które w przyszłości będą chciały odnieść sukces, będą musiały stać się tzw. błękitnymi firmami, tj. będa postępować uczciwie, będą miały pozytywny wpływ społeczny, tzn. będą więcej dawać – np. wykluczonym grupom, lokalnej społeczności – niż odbierać (ogromną zmianę będą musiały przejść w tym kontekście chociażby największe koncerny odzieżowe i ich sposób produkcji ubrań).

Dział 3: KULTURA

  1. Postprawda – znaleźliśmy się w erze post-truth, w którym prawda (w znaczeniu naukowym, nie filozoficznym) nie jest już niczym pewnym. To, co prawdziwe, czyli sprawdzalne, poparte faktami i dowodami, przestaje być najważniejsze i ustępując miejsca informacjom, które uznawane są za wiarygodne, bo takimi się wydają. Dla marek trend ten oznacza z jednej strony kryzys zaufania, z drugiej – konieczność przyjęcia strategii pełnej transparentności.

Dział 4: EKONOMIA

  1. Ekonomia subskrypcji – w światowej ekonomii widać przesunięcie z modelu pay-per-product do modelu biznesowego opartego na subskrypcji, gdzie za produkt lub usługę płacimy abonament. Indeks Ekonomii Subskrypcji wykazuje 9-krotnie wyższy wzrost niż giełdowy indeks S&P 500 – 15,1% vs 1,7%.

Opisane w raporcie trendy komentują także eksperci: Tomasz Klekowski Director Business GTM EMEA w Intel Corporation oraz Prezes Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, Maciej Mickiewicz, COO, Co-founder Blue Dot Solutions, Olga Kozierowska, założycielka organizacji Sukces Pisany Szminką, Paweł Orkwiszewski, Chief Strategy Officer w IPG Mediabrands, Wojciech Szymczyk Digital & CVM Manager Multikino oraz Łukasz Jakóbiak, mówca motywacyjny 20m2.

Partnerem strategicznym TrendBooka jest Intel Polska oraz dom mediowy UM.

TrendBook 2017 dostępny jest za darmo, ale w ramach usługi Pay with a Post/ Pay with a Tweet. Oznacza to, że informacja o pobraniu raportu pojawi się automatycznie na Waszym koncie na Twitterze, na Facebooku lub na LinkedIn.

Poniżej TrendBook 2017 w pełnej wersji do pobrania za darmo. Kliknij i powiedz o tym innym :).

TrendBook_smallTRENDBOOK 2017

Plik PDF, 106 stron, 11MB.

 

 

UWAGA: Jeśli nie widzisz przycisku Pay with a Tweet, kliknij ten link, aby pobrać raport.

 

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane