Wędrowcy – raport o współczesnych nomadach
Dosłownie dwa dni temu przez media przetoczyła się informacja o nowej kolekcji IKEA przeznaczonej specjalnie dla „mobilnego społeczeństwa”, czyli tzw. współczesnych nomadów – ludzi, którzy porzucają wygodne życie, dom, pracę na etat i przemieszczają się z miejsca na miejsce bez zapuszczania korzeni. Kolekcja IKEA nie dziwi, bo cyfrowy nomadyzm to jeden z aktualnie najszybciej rosnących trendów społecznych. Szacuje się, że do 2035 roku do miana cyfrowych nomadów będzie można zaliczyć nawet miliard osób na całym świecie. Trend ten napędzany jest zmianami demograficznymi, w tym zwłaszcza oczekiwaniami i postawami Millenialsów wobec życia, pracy i wolnego czasu.
Z ogromną więc przyjemnością przedstawiam Wam raport Wędrowcy – w całości poświęcony zjawisku współczesnego nomadyzmu. To jeden z największych projektów, jakie miałam przyjemność realizować. To także największa znana mi w Polsce pozycja poświęcona współczesnym nomadom. Aby móc napisać ten raport, zrealizowaliśmy nie tylko badania ilościowe (zarówno na polskich internautach, jak i na użytkownikach spoza Polski), ale także Ola Trapp, Head of Research w infuture hatalska foresight institute zjeździła pół Polski i osobiście przeprowadzała wywiady pogłębione z kilkudziesięcioma osobami określającymi się jako współcześni nomadzi lub prowadzącymi nomadyczny styl życia. Ich historie – które we fragmentach możecie przeczytać w rozdziale 4 – były dla mnie naprawdę niesamowitą, inspirującą i motywującą lekturą. Mam nadzieję, że takie też będą dla Was.
Cyfrowy nomadyzm i mity
W raporcie udało nam się też obalić kilka mitów, które narosły wokół cyfrowego nomadyzmu. Zjawisko to wciąż bowiem próbuje się definiować przez technologię, podczas gdy z naszych badań wynika, że współcześni nomadzi sami w ten sposób się nie definiują. Owszem, z technologii korzystają intensywnie, bez niej zresztą nie mogliby prowadzić trybu życia, jaki prowadzą, ale w rzeczywistości technologia stanowi dla nich niejako tło, coś naturalnego. Samych siebie definiują natomiast przez wartości – wolność, niezależność, mobilność i odpowiadający tym wartościom styl życia.
Współcześni nomadzi i marki
Jako grupa współcześni nomadzi są bardzo atrakcyjni dla marek – są bowiem otwarci, ciekawi świata, nastawieni na gromadzenie doświadczeń. Ale z drugiej strony są dla marek także wyzwaniem (chociażby przez swoje minimalistyczne podejście do życia, ograniczoną konsumpcję i wysokie wymagania), podobnie zresztą jak wyzwaniem są i dla pracodawców (tu znaczenie ma przede wszystkim ich wyraźna niechęć do pracy na etat). W raporcie próbowaliśmy odpowiedzieć więc na najważniejsze pytania, które markom i pracodawcom w kontekście nomadów nasuwają się najczęściej – kim naprawdę są współcześni nomadzi? co jest dla nich ważne? jakimi wartościami się kierują? jaki mają stosunek do rzeczy, rodziny, przyjaźni?
Mam nadzieję, że wynik naszych analiz będzie dla Was nie tylko ciekawy, ale przede wszystkim przydatny w codziennej pracy.
Podziękowania
Jednocześnie w tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym w stworzenie tego raportu. Przede wszystkim samym nomadom, którzy zechcieli poświęcić swój czas i opowiedzieć o swoim życiu. Ekspertom, z którymi konsultowaliśmy zjawisko nomadyzmu w ogóle. Oli Trapp – która, prowadząc ten projekt, na kilka miesięcy sama zmieniła się w cyfrową nomadkę :). Krzysztofowi Grudniowi – za wszystkie prace graficzne (mam nadzieję, że wybaczyłeś mi już te wszystkie zmiany koncepcji o 180 stopni :)), Pawłowi Samborowi – za ilustracje. Wreszcie „last but not least” – marce Allegro, która objęła raport swoim mecenatem, a zwłaszcza Agacie Stachowiak, za wszelkie wsparcie, które w trakcie tego kilkumiesięcznego projektu nam zapewniała.
Pełna wersja raportu dostępna jest za darmo, w ramach usługi Pay per Tweet.
WĘDROWCY: RAPORT O WSPÓŁCZESNYCH NOMADACH
Plik PDF, 144 strony, 13,4MB.
Pobierz za darmo: