Generacja Z – pokolenie, które zmieni nasz świat
Z przyjemnością przedstawiam Wam dziś swój najnowszy projekt blogowy – tym razem wchodzę na terra incognita i zabrałam się za wideo (w końcu 2015 to rok wideo :)).
Seria OnOff, w ramach której publikuję dziś pierwszy materiał, to cykl trzech odcinków (na razie) poświęconych trendom społecznym – zwłaszcza tym na styku świata online i offline. Pierwszy odcinek poświęcony jest Generacji Z*.
Kiedy zabierałam się za ten film, nie postawiłam sobie żadnej tezy. Chciałam po prostu w miarę możliwości pokazać tę najmłodszą grupę taką, jaką ona faktycznie jest. Chciałam zderzyć rzeczywistość ze stereotypami, które na temat tej grupy funkcjonują.
Film, który zobaczycie poniżej, nie jest badaniem w dosłownym tego słowa znaczeniu. To moje subiektywne spojrzenie na tę generację, choć oczywiście poparte obserwacjami, rozmowami zarówno z dziećmi, jak i ich rodzicami (było ich zdecydowanie więcej niż wystąpiło w filmie) oraz dostępnymi ogólnie badaniami.
Jeżeli chodzi o badania, to na temat Generacji Z dostępnych badań jest naprawdę bardzo mało (wszyscy wciąż jeszcze skupiają się mocno na Millennialsach). Polskich badań nie udało mi się znaleźć w ogóle (jeśli są, to być może jakieś realizowane przez firmy na wewnętrzne potrzeby i nieudostępniane szerzej). Z badań anglojęzycznych warto przede wszystkim prześledzić raport JWT – Gen Z: Digital in Their DNA (dotyczy rynku amerykańskiego i brytyjskiego) oraz raport Sparks&Honey Meet Generation Z: Forget Everything You Learned About Millennials, który jak dotąd jest najszerszą kompilacją badań dotyczących Generacji Z. Korzystałam również z badania opublikowanego w listopadzie 2014 przez Northeastern University – Innovation Imperative: Meet Generation Z, a materiałem wyjściowym była dla mnie książka It’s Complicated: The Social Lives of Networked Teens wydana w ubiegłym roku przez Danah Boyd (dostępna w całości online).
Część stereotypów udało mi się w trakcie rozmów obalić (np. taki, że współczesne dzieci wolą kontakt za pomocą urządzeń mobilnych niż kontakt bezpośredni). Z obserwacji wynika też to, że technologia jest dla nich tylko narzędziem (jeden z chłopców, 11-latek – nie ma tego w filmie – na pytanie: Z jakich urządzeń korzystasz?, odpowiedział: „Na co dzień korzystam z komputera, dokładniej z laptopa. Bardzo często korzystam z czajnika. W miarę regularnie korzystam z nieswojego tabletu. Natomiast nie korzystam ze smarfonów i w ciągu tygodnia korzystam także ze swojego niedotykowego telefonu.”). Czajnik, komputer, tablet – wymienione jednym tchem, w jednym rzędzie – to bardzo charakterystyczne dla tej grupy :).
Po przeprowadzeniu wielu wywiadów i z dziećmi, i z ich rodzicami, doszłam do wniosku, że to my – starzy 🙂 – demonizujemy technologię. Zwróćcie zresztą uwagę, że wszystkie badania, które mówią o negatywnym wpływie internetu na młodzież, o ich nieumiejętności nawiązywania relacji, wszystkie te z krzyczącymi tytułami w stylu Digital Technology Is Ruining Childhood etc., prowadzone są na grupie 20+ (chociażby np. najnowszy raport Havas Worldwide: The New Dynamics of Family, vide zwłaszcza slajdy 52-59). Co ciekawe rodzice demonizują głównie kontakt dziecka z tabletem, smartfonem, komputerem – takiego negatywnego podejścia nie mają już do telewizora. Być może dlatego, że telewizor zdążyliśmy już oswoić, korzystaliśmy z niego jako dzieci, urządzenia mobilne to wciąż dla nas nowa technologia (bo pojawiła się PO naszym urodzeniu, a nie PRZED).
Ok, tyle tytułem wstępu. Mam nadzieję, że film, a zwłaszcza wypowiedzi dzieci dotyczące ich korzystania z technologii, mediów społecznościowych, sposobu spędzania wolnego czasu będą dla Was tak samo ciekawe i odkrywcze, jak były dla mnie. Mam nadzieję, że sprowokują do dyskusji. Być może będą początkiem dalszej pogłębionej analizy tego pokolenia, już bez operowania stereotypami.
W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt – przede wszystkim dzieciom i ich rodzicom, za poświęcony czas i za otwartość, Ani Tylikowskiej, która była nieocenionym wsparciem, chłopakom z OnlyOnly – Łukaszowi, Szymonowi i Mateuszowi – którzy przejęli na siebie wszystkie kwestie produkcyjne oraz marce Orange (w osobie Tomka Sulewskiego :)), która jest partnerem strategicznym tego projektu i bez której nie byłabym go w stanie zrealizować ani na takim poziomie, ani na taką skalę – jeszcze raz wielkie dzięki za zaufanie :). Wreszcie dziękuję Jakubowi i Ani Górnickim, Karolowi Paciorkowi, Krzyśkowi Gonciarzowi, Maćkowi Budzichowi oraz mojemu mężowi, którzy byli pierwszymi recenzentami tego filmu :).
A teraz – zapraszam na film :). Enjoy :).
OnOff, odcinek 1: Generacja Z
* Generacja Z na osi czasu:
Źródła zdjęć: flickr.com (Sangudo, Carlton Browne)