• Blog
  • Jestem
  • hatalska.com
  • Kontakt
  • Infuture Institute
Zapisz się
31.03.2008

Krochmalenie poszwy: nowa kampania CroppTown

Ech. Uparły się nasze rodzime firmy odzieżowe na shockvertising. Jeszcze dobrze nie wybrzmiała kontrowersyjna (podobno) kampania House’a „Strzeż mnie Ojcze”, a już mamy kolejne mocne uderzenie. Dziś – pod głównym hasłem „Szyjemy inaczej” – ruszyła kampania reklamowa wiosennej kolekcji marki CroppTown. W haśle wiodącym nie ma oczywiście nic szokującego. Uwagę zwracają natomiast hasła uzupełniające, tj. „Krochmalenie poszwy”, „Obciąganie guzików”, „Obrabianie dziurek” i „Repasacja szpuli”.

Shockvertising to jedna z bardziej skutecznych metod zwrócenia uwagi. Przede wszystkim dlatego, że odwołuje się do naszych emocji. A działanie na emocjach ma z kolei związek z naszym pochodzeniem. Człowiek pierwotny żył bowiem w środowisku, w którym nieustająco narażony był na niebezpieczeństwo. Emocje (jako procesy automatyczne) pozwalały mu szybko reagować na potencjalne zagrożenie. Dlatego do dziś (mamy to zapisane w genach!) mocno reagujemy na to, czego nie znamy, co nas przeraża lub co odnosi się do naszej seksualności.

Ale szok w reklamie ma przecież nie tylko szokować. Zakładam, że ma przebić się przez clutter, zwrócić uwagę, a następnie „przekazać” (przy udziale – bądź i nie – naszej świadomości) wartości samej marki. Jak więc ma się ta zasada do kampanii CroppTowna?

Owszem, widzę (całkiem udany) związek z odzieżą przy hasłach (mimo całej ich dwuznaczności) „Obciąganie guzików” i „Obrabianie dziurek”. Ale nijak nie pasuje mi tu hasło „Repasacja szpuli” i „Krochmalenie poszwy”. Hasło „Repasacja szpuli” jest w ogóle o tyle nietrafione, że po prostu niepoprawne językowo (repasacja = podnoszenie oczek w pończochach lub rajstopach, a zatem wyraz ten może występować tylko w zestawieniu „repasacja pończoch”, w sformułowaniu „repasacja szpuli” nie ma sensu).
Jeżeli natomiast chodzi o „Krochmalenie poszwy” to najpierw pomyślałam, że może to zabawa słowna typu „Domki w Słupsku” czy „Gra półsłówek”(kiedy wystarczy zamienić niektóre litery z drugiego wyrazu z pierwszym, by uzyskać zupełnie nowe znaczenie). Ale jednak nie. Nie działa.

Podejrzewam więc, że akurat te dwa hasła zostały stworzone trochę na siłę. Tylko po to, by zaszokować, zwrócić uwagę. Trochę szkoda, że nie udało się CroppTownowi wymyślić haseł dwuznacznych, a jednocześnie mających bezpośredni związek z produktem i głównym hasłem kampanii (tak jak ma to miejsce w przypadku dwóch pozostałych haseł).

Ale to nic. Kampania mi się podoba. Znacznie bardziej niż ostatnia, przedstawiająca kopulujące jeżozwierze (które w istocie były chyba jednak innymi zwierzętami). Ostatecznie od obciągania guzików i obrabiania dziurek, a nawet krochmalenia poszwy i repasacji szpuli jest jednak bliżej do wartości samej marki.

PS Odsyłam również do strony CroppTown przygotowanej w layoucie najnowszej kampanii. Zdradzę, że jej użytkowników najbardziej kręci „obciąganie guzików”, najmniejszą popularnością cieszy się „repasacja szpuli”. No cóż, być może grupa docelowa nie tylko nie rozumie hasła, ale i nie pamięta, jak dawniej oddawało się do repasacji rajstopy :).

cropptownszyjemyinaczej.jpg

www.cropptown.pl

Komentarze

0

Polubienia

Podziel się


podziel się


shares
Poprzedni
Lifestyle
Potwór z Loch Ness w Zatoce Tokijskiej!
Następny
Lifestyle
Toyota RAV4: Billboard w połączeniu z… trampoliną

Powiązane
artykuły

Internet
22 marca 2013

Niestandardowe wykorzystanie Instagrama. Top10.

Internet
9 grudnia 2011

Generacja L (infografika)

Społeczeństwo
8 stycznia 2014

Lanserzy alternatywni, Beauty Queens i in., - "Pokolenie Show Off"

Internet
22 marca 2017

Nowa kampania Reserved i kryzys zaufania

Zapisz się do newslettera
Bądź na bieżąco z nowościami

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w celach marketingowych, w tym związanych z prowadzeniem marketingu produktów lub usług własnych oraz innych osób.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w imieniu własnym lub na zlecenie innych osób, informacji handlowych drogą elektroniczną.

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
hatalska.com
Copyright © 2008-2026

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.
WIĘCEJ
close