Mapa Trendów 2022
Z wielką przyjemnością udostępniam dziś naszą Mapę Trendów 2022. Znajdziecie na niej kilka istotnych modyfikacji w porównaniu do poprzednich wersji, ale zanim o nich, najpierw kwestie merytoryczne.
W trzecim roku pandemii widać już jej długofalowe skutki. To, co w 2020 roku mogło się wydawać chwilową reakcją na niespodziewane wydarzenie, w 2022 roku staje się wyraźnym trendem. Owszem, Polacy w pewnym sensie okrzepli w pandemii, stopniowo wracają do zachowań sprzed jej wybuchu, wyjazdów, szeroko rozumianej konsumpcji, ale na głębokim poziomie nastąpiły pęknięcia, których efektem są wyraźne zmiany. Mówię tu przede wszystkim o tych kwestiach, które można umieścić pod wspólnym parasolem utraty spójności – zarówno społecznej, jak i gospodarczej: o przerwanych łańcuchach dostaw, deglobalizacji, rozczarowaniu demokracją, osamotnieniu i polaryzacji. Oczywiście, trendy te były już zauważalne przed wybuchem epidemii, ale pandemia istotnie nasiliła ich skalę. Podobnie jak wszystkie trendy związane z digitalizacją, kumulacją władzy w obszarze technologicznym i przechodzeniem do świata lustrzanego.
Megatrendy
Ten głęboki poziom to tzw. megatrendy. Zdefiniowaliśmy ich w tym roku siedem i w założeniu mają one dawać szerszą perspektywę, kontekst dla dziejących się zmian. Należą do nich:
- Świat lustrzany – dotyczący postępującej cyfryzacji życia we wszystkich jego wymiarach,
- Biologia technocentryczna – dotycząca wszystkich zjawisk związanych z osiągnięciami z obszaru biologii syntetycznej,
- Deglobalizacja – trend związany z deglobalizacją widoczny jest już od dłuższego czasu – zwłaszcza na poziomie ekonomicznym (znaczące spowolnienie handlu międzynarodowego od czasów kryzysu w 2008-2009 roku) i technologicznym (tzw. bałkanizacja/ rozszczepienie internetu); pandemia COVID-19 znacząco ten trend przyspieszyła: przerwane łańcuchy dostaw, utrudniony przepływ towarów ze względu na zamknięte granice czy ogólnie niepewną sytuację ekonomiczną, wzrost znaczenia krótkich łańcuchów dostaw i wspieranie produkcji krajowej/ lokalnej, także instrumentami prawnymi; biorąc pod uwagę inne trendy, w tym rosnącą polaryzację, utratę spójności społecznej, rozczarowanie rozwiniętych społeczeństw demokracją, próbę odzyskiwania suwerenności/ neutralności technologicznej przez państwa, mechanizmy prawne wprowadzane w związku z transformacją klimatyczną i napięcia geopolityczne – trend ten w najbliższych latach będzie się jeszcze bardziej nasilał;
- Transformacja klimatyczna – to, że klimat ulega drastycznym zmianom i że zmiany te spowodowała działalność człowieka, wiemy od dawna; dziś jednak zmienia się narracja – zamiast o kryzysie klimatycznym (opowieść, która często blokuje działania i powoduje stagnację, bo „skoro kryzys i katastrofa, to już nic zrobić się nie da”) coraz częściej mówi się o transformacji klimatycznej; przekłada ona wyzwanie, przed którym stanęliśmy jako ludzkość, na konkretne działania – przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego, gospodarkę nisko- lub zeroemisyjną i wiąże się z wieloma wyzwaniami: społecznymi, ekonomicznymi i prawnymi;
- Zmiany demograficzne – dotyczące zarówno młodych pokoleń, jak i starzejącego się społeczeństwa,
- Kryzysy zdrowotne – pandemia COVID-19 nie jest jedynym, ani tym bardziej ostatnim kryzysem zdrowotnym, z którym będziemy musieli się zmierzyć; przed nami kwestie związane z lekoopornością drobnoustrojów, chorobami cywilizacyjnymi (w tym bezsenność, cukrzyca, depresje, choroby neurodegeneracyjne) i chorobami nowotworowymi;
- Utrata spójności społecznej.
Do każdego z megatrendów przypisane zostały trendy, które się w nim zawierają. Łącznie tych trendów jest 54, w tym aż 21 zupełnie nowych (m.in. takich, jak Metaekonomia, Haktywizm, Rezyliencja, Dematerializacja, Antynauka, Antytech czy Zalpha).
Jak czytać mapę?
Mapa trendów jest naszym (infuture.institute) autorskim narzędziem. Przygotowaliśmy ją po to, aby mogła być pomocna i wykorzystywana w codziennej pracy, zwłaszcza strategicznej. Na Mapę Trendów można więc patrzeć trochę jak na radar. Oznacza to, że trendy, które znajdują się na szarym polu i najbliżej środka koła, są najbardziej dojrzałe i wymagają najszybszej reakcji, o ile nie została jeszcze ona podjęta. Im dalej od środka koła, tym więcej czasu dany trend potrzebuje, aby stał się trendem wiodącym. Poszczególne strefy wskazują, ile czasu dany trend potrzebuje, żeby dojrzeć (strefa new normal – trend wiodący, reactive zone – 1-5 lat, innovation zone – 5-25 lat, foresight zone – 25 lat i więcej).
Oprócz wprowadzenia megatrendów, które wskazują szerszy kontekst, w tym roku zrezygnowaliśmy również z dotychczasowego podziału trendów na technologiczne, społeczne, środowiskowe, ekonomiczne i regulacyjno-prawne. Oczywiście, wciąż je analizujemy (do analizy trendowej wykorzystujemy metodę STEEP), ale z naszych wewnętrznych badań wynika, że przy takim podziale firmy częściej przyjmowały podejście silosowe (np. patrzyły przede wszystkim na trendy technologiczne). Wiemy doskonale, a pandemia pokazała nam to najdobitniej, że takie podejście jest niezwykle krótkowzroczne.
Pobierz Mapę Trendów 2022
Mapę wraz z opisami megatrendów i trendów, czynnikami zmian, które mają wpływ na ich rozwój oraz wskazaniem technologii wspierających dany megatrend, można pobrać z naszej strony, klikając w ten link.
Mam nadzieję, że Mapa Trendów 2022 będzie dla Was przydatna.