TrendBook 2016 – zapraszam do lektury :)
Przekładałam i przekładałam termin publikacji, ale wreszcie jest :). Dziś oddaję w Wasze ręce TrendBook 2016 z rekordową liczbą stron – dobiłam do 100 :). Na pierwszy rzut oka zauważycie jednak, że tegoroczny raport bardzo różni się od poprzednich wersji. W końcu to 5., jubileuszowa, edycja i ja sama czułam potrzebę, żeby coś w nim zmienić.
Najważniejszą merytoryczną zmianą jest to, że po raz pierwszy na potrzeby TrendBooka zrealizowałam badanie (we współpracy z Mobile Institute) dotyczące postaw internautów i marketerów wobec trendów, które opisuję. To ogromna wartość tegorocznego raportu. W TrendBooku znajdziecie m.in. odpowiedzi na pytania, jaki jest stosunek polskich internautów wobec technologii „ulepszających” człowieka (edytowanie genów, implanty, smart drugs), czy polscy internauci oraz marketerzy interesują się technologiami, jak oceniają kierunek zmian technologicznych, czy rozważają zakup urządzeń z obszaru VR i wreszcie – czy boją się sztucznej inteligencji (AI).
TrendBook zmienił się również graficznie. Specjalnie na potrzeby poszczególnych rozdziałów Paweł Sambor przygotował piękne ilustracje. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki konsumujemy informacje (skanowanie, preferencja w kierunku krótszych treści), zmieniłam także skład – wyodrębniłam kilka kluczowych sekcji (m.in. Bank danych, Dobre praktyki, Wywiad etc.), które można czytać niezależnie i w dowolnej kolejności.
Wreszcie największa nowość – drukowana wersja. Do tej pory TrendBook dostępny był tylko w wersji online. Wersja papierowa drukowana była w małym, kolekcjonerskim wręcz, nakładzie i nie można jej było kupić. Wiele osób zgłaszało mi jednak, że taką liczbę stron kiepsko czyta się na ekranie komputera, że muszą drukować TrendBooka na domowej drukarce. Z tego powodu postanowiłam więc w tym roku, oprócz wersji online, przygotować także wersję drukowaną – dla wszystkich tych, którzy wolą czytać na papierze :). Wersja online tradycyjnie dostępna jest za darmo, w modelu Pay per tweet [przejdź do pobrania wersji online], wersja drukowana jest płatna i kosztuje 39PLN [przejdź do zamówienia wersji drukowanej].
To, co się nie zmieniło to to, że TrendBook, jak zawsze, porusza pięć najważniejszych trendów w danym roku. Tematem przewodnim tegorocznego raportu jest CZŁOWIEK. Doszliśmy bowiem do momentu, w którym wiemy, że od technologii nie uciekniemy, ale rozumiemy już, że jest ona ważna tylko wówczas, gdy służy człowiekowi. Wokół człowieka krąży więc pięć analizowanych w raporcie trendów – cztery z nich to trendy technologiczne (#MakeTechHuman, #HumanInTheCentre, #HumanTouchInConsumerExperience, #BeABetterHuman), jeden to trend społeczny (#BeMoreHuman).
Tradycyjnie poszczególne trendy komentują też eksperci z Polski i ze świata. Wśród nich znaleźli się doświadczeni specjaliści w obszarze nowych technologii (m.in. Jens Christensen, jeden z bardziej znanych światowych przedsiębiorców, założyciel Jaunt VR, czy Jacek Kawalec, współzałożyciel Wirtualnej Polski), naukowcy (m.in. Dr Rohan Paul) oraz wybitni start-upowcy z list Forbesa i MIT 35 Innovators Under 35 (m.in. Patrick Slade, Duygu Kayaman, Allen Chang).
Uzupełnieniem tegorocznego TrendBooka jest cykl TrendInsights, w ramach którego powstało pięć filmów wideo. Ich bohaterami są przedstawiciele polskich startupów, którzy pracując nad komercyjnymi zastosowaniami poszczególnych technologii, wpisują się w opisane w TrendBooku trendy. Filmy można obejrzeć na moim kanale na YouTube: http://bit.ly/1p7Jwqb
Partnerami tegorocznego TrendBooka są Intel, Universal McCann oraz ING Bank Śląski.
I to tyle tytułem wstępu. Życzę dobrej lektury i wielu inspiracji.
Pobierz wersję pdf TrendBooka 2016