
Pierwszy polski album o niestandardach. Wydany przeze mnie! :)
W 2006 roku Jacek Pawlak, wówczas dyrektor kreatywny agencji Touchpoint RC, pokazał mi album, który chwilę wcześniej sobie kupił: Advertising is dead: Long live advertising! – poświęcony niestandardowym reklamom zrealizowanym na świecie. Doskonała pozycja, mimo upływu lat nietracąca na swojej aktualności, wciąż zajmuje wyjątkowe miejsce w mojej biblioteczce (mimo że potem kupiłam jeszcze wiele tego typu wydawnictw). Pamiętam, że kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę książkę, pomyślałam od razu, że super byłoby mieć coś takiego poświęconego wyłącznie polskim kampaniom. I pomyślałam też, że może warto byłoby się za to zabrać :).
Pierwszą próbę podjęłam w listopadzie 2011 roku. Napisałam wtedy na blogu, że chcę wydać – w wersji elektronicznej – album poświęcony polskim niestandardom. Prace spływały, ja robiłam research, a w styczniu 2012 zgłosiło się do mnie wydawnictwo Helion z propozycją wydania książki. I wtedy stwierdziłam – raz kozie śmierć, wydam ten album w wersji drukowanej!
Proces tworzenia tej książki nie był ani łatwy, ani szybki. Samo zbieranie materiałów zajęło mi prawie półtora roku. Zależało mi bowiem, żeby w albumie pojawiły się różne kampanie – nie tylko te najbardziej znane i nagradzane. Szukałam niestandardowych rozwiązań w branżach, które niestandardów zbyt często nie realizują (m.in. energetyczna, budowlana). Szukałam kampanii starych i nowych (najstarsza kampania w albumie pochodzi z 2002 roku – słynne Autostopowiczki promujące CH Wola Park – pamiętam, że mówiłam o tej akcji podczas swojej prezentacji zaliczeniowej na studiach w LBS :)). Zależało mi także na niepublikowanych nigdzie wcześniej zdjęciach z kampanii, które znałam (naprawdę wyjątkowe zdjęcia otrzymałam chociażby do kampanii Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi – tych, które znalazły się w albumie, nie widziałam nigdzie indziej). Wreszcie ogromnym problemem były też kwestie praw autorskich (czasami trudno było ustalić, do kogo należą) i jakość niektórych zdjęć (dziś robienie dokumentacji jest standardem, w latach wcześniejszych nie było) – o wiele kampanii walczyłam jak lew, ale ostatecznie musiałam zmniejszyć liczbę zamieszczonych prac z ponad 200 do prawie 160.
Bardzo szybko poszedł natomiast projekt graficzny – pracowałam jak zawsze z nieocenioną Marianną Wybieralską, która graficznie opracowuje wszystkie moje wydawnictwa i to, że ten album jest tak pięknie złożony, to jej zasługa.
Po drodze ukazało się też na naszym rynku kilka innych, bardzo dobrych pozycji poświęconych reklamie – m.in. 101 reklam, które musisz znać Pressu czy Dwie dekady polskiej reklamy Piotra Wasilewskiego. Jednak przygotowany przeze mnie album Cząstki przyciągania: Jak budować niestandardowe kampanie reklamowe jest pierwszym w Polsce albumem poświęconym wyłącznie niestandardowym reklamom :). Z ogromną przyjemnością ogłaszam więc dziś, że jego oficjalna premiera będzie miała miejsce 15 kwietnia.
Pracując nad Cząstkami przyciągania, chciałam jednak nie tylko promować polskie niestandardowe kampanie reklamowe i pokazywać dobre praktyki. Zależało mi też, żeby podjąć próbę odpowiedzi na zasadnicze pytanie – co takiego musi się znaleźć w niestandardowej kampanii reklamowej, żeby odniosła sukces. Analizując materiał źródłowy, wyodrębniłam więc siedem schematów – cząstek – które zdają się być szczególnie skuteczne w przypadku działań niestandardowych. Są to: zaangażowanie, bliskość, użyteczność, emocje, kontekst, czas, zaskoczenie. I właśnie według nich skonstruowany jest cały album.
Poniżej moja krótka wypowiedź wideo na temat tego albumu, klikając w ten link możecie pobrać darmowy fragment, a więcej informacji znajdziecie też na stronie www.czastkiprzyciagania.pl.
Książka jest już dostępna w przedsprzedaży na stronie onepress.pl.
Tymczasem trzymajcie kciuki – świat wydawniczy to dla mnie zupełnie nieznany świat. Oby okazał się przyjazny! 🙂