Marketing doświadczeń

Głównym celem marketingu doświadczeń jest umożliwienie konsumentowi bezpośrednich doświadczeń z marką. Wśród pozostałych zadań tego rodzaju komunikacji marketingowej wymienia się także angażowanie konsumenta oraz wywoływanie w nim pozytywnych emocji, ale akurat do tych dwóch cech – jako wyróżników marketingu doświadczeń – jestem sceptycznie nastawiona. Obecnie każda reklama ma bowiem na celu angażowanie użytkownika i wzbudzanie w nim emocji. Nie każda natomiast zakłada bezpośrednie doświadczenia z marką.

Marketing doświadczeń polega więc na takim wkomponowaniu marki/ produktu/ usługi w codzienne życie konsumentów, aby mogli oni podejmować decyzje zakupowe na podstawie bezpośrednich doświadczeń z produktem, a nie tylko komunikatów reklamowych umieszczanych w środkach masowego przekazu.
Marketing doświadzczeń opiera się także na świadomej decyzji konsumenta o uczestnictwie w konkretnej akcji marketingowej, na jego indywidualnych doświadczeniach, zdolnościach i możliwościach. Komunikacja oparta na marketingu doświadczeń jest najczęściej bardzo kreatywna – zakłada bowiem, że cały świat to medium.

Przykłady: Z okazji otwarcia nowego sklepu w Kobe IKEA wyposażyła japońską kolejkę „monorail” w swoje meble (na zdj. powyżej).
Więcej przykładów w artykułach: Tryvertising: testując markę w „naturalnym środowisku” oraz Diesel Wall: „wielkie pomysły potrzebują wielkich przestrzeni”.

Inaczej: tryvertising, marketing doznań, experiential marketing.

Więcej na ten temat: m.in. na stronie IXMA (międzynarodowej organizacji experiential marketingu), www.ixma.org.

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane