TrendBook2014

TrendBook 2014 zawiera analizę pięciu najważniejszych trendów, z którymi, moim zdaniem, przyjdzie nam się zmierzyć w nadchodzącym roku. Choć dotyczą różnych tematów, wszystkie nawzajem się przenikają i wynikają jeden z drugiego. Trend podłączonych samochodów jest odpowiedzią na trend zrównoważonego rozwoju, ekonomia deskali ma wiele do czynienia z trendem określanym jako Roboty nadchodzą czy internetem miejsc.

W TrendBooku 2014 znajdziecie następujące rozdziały:

  1. Internet miejsc, czyli kontekst i mikrolokalizacja – trend ściśle związany z rozwojem technologii określanej jako BLE (bluetooth low energy) lub Bluetooth Smart. Dzięki niej nasze urządzenia mobilne są w stanie rozpoznawać kontekst, w którym się znajdują i dzięki temu mogą być naprawdę inteligentne. Świętym Graalem technologii jest dzisiaj głównie handel, ale jego zastosowania są wręcz nieograniczone, jeśli przyjmiemy, że najbardziej oczywistym zastosowaniem technologii Bluetooth Smart jest połączenie fizycznego miejsca z jakąkolwiek cyfrową informacją.
  2. Podłączony samochód, czyli Twój 4-metrowy smartfon – pozornie, od wielu lat samochody prawie się nie zmieniają. Pozornie – bo zmiana dzieje się nie na zewnątrz, ale pod maską. W ciągu ostatnich lat przeszły niezauważalną na pierwszy rzut oka ewolucję z urządzeń mechanicznych w urządzenia elektroniczne. Dziś są niczym innym jak jeżdżącymi komputerami. Dostęp do internetu był więc w ich przypadku tylko kwestią czasu. Kolejnym krokiem będzie całkowite wyeliminowanie kierowcy.
  3. Roboty nadchodzą, odbiorą czy dadzą nam pracę? – generalnie nie ma dziś kategorii, w której nie mielibyśmy do czynienia z robotami. Mamy roboty konsumenckie (osobiste), roboty przemysłowe, roboty wykorzystywane w zabawkach, w medycynie, w przestrzeni kosmicznej, roboty latające (drony, UAV) i wiele innych. Ich powszechność, podobnie jak ogólnie postępująca automatyzacja, wpłynie na wiele aspektów naszego życia, w tym także rynek pracy. Mówi się, że roboty pozbawią nas pracy. Owszem, ale tę pracę także nam dadzą.
  4. Zrównoważony rozwój, czyli ludzie, Ziemia, zysk, cel – na początku XX wieku na świecie żyło niespełna 2 mld ludzi, dziś jest ich już 7 mld, a do 2050 liczba ta ma sięgnąć 9. Nic więc dziwnego, że zasoby, które kiedyś wydawały się nieograniczone, wyczerpują się w zastraszającym tempie. Od dawna doskonale rozumiemy konieczność zrównoważonego rozwoju w biznesie, ale dziś nie wystarczy, aby był on tylko elementem działań wizerunkowych – musi być nieodłączną częścią strategii firmy. W efekcie tradycyjne 4P zmienia się w nowe: people, planet, profit, purpose.
  5. Ekonomia deskali, czyli kiedy mały może tyle samo co duży – ekonomię deskali najlepiej wyjaśnić na zasadzie przeciwieństwa ekonomii skali, która zakłada, że wraz ze wzrostem produkcji, w długim okresie zmniejszają się koszty całkowite. W efekcie oznacza to, że im większa firma, tym większa jej przewaga konkurencyjna na rynku. Ekonomia deskali działa dokładnie na odwrót – m.in. na skutek szybkiego rozwoju technologicznego, ruchu związanego z otwartymi źródłami, ekonomii współdzielonej i zmieniających się źródeł finansowania nawet najmniejszy gracz może skutecznie konkurować (w tym być w danej kategorii światowym liderem) na rynku zarezerwowanym dotychczas tylko dla największych globalnych firm lub jednostek rządowych.

Tegoroczne trendy komentują najważniejsi, najbardziej wpływowi i najbardziej znani eksperci w swoich kategoriach:

  • internet miejsc – Jakub Krzych, współzałożyciel i CEO firmy Estimote, uznanej za najlepszy start-up hardware’owy na TechCrunch Disrupt SF 2013;
  • podłączony samochód – Nancy Lee Gioia, dyrektor Global Electrical, Connectivity and User Experience w Ford Motor Company, uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w sektorze technologicznym; Elliot Garbus, Wiceprezes Grupy Internet of Things i dyrektor generalny Automotive Solutions Division w Intel Corporation; Scott Sedlik, wiceprezes firmy INRIX, czołowego światowego dostawcy usług informacji o ruchu drogowym m.in. dla takich firm, jak BMW, Audi, Ford, Toyota;
  • roboty – prof. Russ Tedrake, profesor na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Nauki o Komputerach MIT, członek Laboratorium Nauk Komputerowych i Sztucznej Inteligencji, uznawany za jednego z najwybitniejszych profesorów robotyki w USA;
  • zrównoważony rozwój – Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail; Gary Niekerk, Dyrektor Corporate Citizenship w Biurze Odpowiedzialności Społecznej Intela; Thomas Kolster, autor książki Goodvertising, felietonista Guardiana, szef agencji Goodvertising Agency, uznany przez Huffington Post za Lidera Inspiracji.
  • ekonomia deskali – Chris Anderson, amerykański autor i przedsiębiorca, wieloletni redaktor naczelny magazynu Wired, współzałożyciel i CEO 3DRobotics, wiodącej światowej firmy zajmującej się produkcją UAVs, Maciej Wojnicki, projektant, konstruktor, programista audio/ video, skrzypek, kompozytor, założyciel „O” – studia specjalizującego się w tworzeniu interaktywnych instalacji multimedialnych, współzałożyciel pierwszego w Polsce Fab Labu.

W tegorocznym TrendBooku znajdziecie też podsumowanie prognoz ubiegłorocznych. Wśród komentujących:

  • ze świata – Matt Webb, założyciel i CEO firmy BERG uznawanej przez Fast.Co za jedną z 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie; Chris Dancy znany przede wszystkim jako „The Most Connected Human on Earth”; Simone Rebaudengo, designer, inżynier interakcji we Frog, autor głośnego projektu Addicted Products, laureat nagród Best in Show, Best in Engaging Interaction Awards 14 oraz Speculative Design Core 77;
  • z Polski – Bartosz Rychlicki, CEO Quantum Lab, Michał Sadowski, CEO/ założyciel Brand24, Bartosz Nowakowski, Business Development Manager w FanTuner.

Tradycyjnie część szóstą, w tym roku zatytułowaną CERCO, czyli szukam, przygotował Tadeusz Żórawski, prezes Universal McCann.

Partnerem strategicznym TrendBooka jest Intel Polska. Partnerem Wydania jest Universal McCann.

TrendBook 2014 dostępny jest za darmo, ale w ramach usługi Pay with a Post/ Pay with a Tweet. Oznacza to, że informacja o pobraniu raportu pojawi się automatycznie na Waszym koncie na Twitterze, na Facebooku lub na LinkedIn.

Poniżej TrendBook 2014 w pełnej wersji do pobrania za darmo. Kliknij i powiedz o tym innym 🙂

TrendBook2014

Plik PDF, 85 stron, 4,4MB

Pobierz za darmo:

 

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane