Marketing wirusowy

jozinzbazin.jpgTermin stosowany na określenie takiej strategii marketingowej, która wykorzystuje zjawisko sieci społecznych (ang. social networks), co w rezultacie prowadzi do dystrybucji treści marketingowych do tysięcy odbiorców w bardzo krótkim czasie. W marketingu wirusowym informacje przesyłane są bowiem od jednego użytkownika do kolejnych użytkowników w sieci. Ci z kolei przekazują informację innym osobom znajdującym się w ich osobistych sieciach przyjaciół i znajomych (ang. personal networks), ci zaś mówią kolejnym, a kolejni kolejnym i tak dalej, i tak dalej. Co ważne, działanie marketingu wirusowego opiera się na dobrowolnym zachowaniu danego użytkownika, który uznaje, że daną informację warto się podzielić. Rolą marketera jest w tym przypadku przygotowanie takiej treści, którą grupa docelowa uzna za atrakcyjną na tyle, by przesłać ją dalej.
Stosowany głównie online oraz przez sms, ze względu na szybkość oraz niski koszt przesyłania informacji. Termin stworzony przez prof. Jeffreya F. Reyporta w 1996 roku i rozpropagowany w 1997 dzięki kampanii darmowych kont pocztowych Hotmail.

Przykłady: Jożin z Bażin (na zdj.), Subservient Chicken – kampania przeprowadzona przez Burger Kinga w 2004 roku (www.subservientchicken.com), a także akcje społeczno-polityczne: „Zabierz babci dowód” podczas wyborów parlamentarnych w 2007 roku, zgaszenie świateł w całej Polsce i zapalenie świeczek w oknach o godz. 21:37 dla upamiętnienia śmierci Jana Pawła II. Zawartość: dowolna, filmy wideo, pliki graficzne, gry flashowe, pliki tekstowe etc.

Inaczej: viral marketing.