Współpraca

Co możemy wspólnie zrobić? 

Na blogu nie ma możliwości zamieszczania reklam. Nie ma także możliwości zamieszczania artykułów sponsorowanych. Chętnie za to angażuję się we wszelkiego rodzaju projekty specjalne – moje sztandarowe projekty, w tym m.in. TrendBooki, FutureMakers czy seria OnOff powstały właśnie dzięki współpracy z komercyjnymi partnerami. Doceniam zwłaszcza długofalową współpracę, w ramach której powstaje merytorycznie wartościowa treść. Oprócz tego pracuję z wieloma markami, w tym polskimi i globalnymi, jako tzw. shadow consultant. Realizowałam projekty dla marek właściwe z każdej branży, m.in. branży farmaceutycznej, ubezpieczeniowej, finansowej, mediowej, handlowej, kosmetycznej, turystycznej. Przygotowuję konkretne raporty, analizy i opracowania. Uczestniczę w spotkaniach wewnętrznych, na poziomie strategicznym, jako doradca. Prowadzę warsztaty i szkolenia. Występuję na konferencjach.

Na czym dokładnie polega moja praca?

Wbrew pozorom nie na pisaniu bloga :). Blog to tylko wierzchołek góry lodowej. Moja praca to – w dużym skrócie – analizowanie tego, co może wydarzyć się w najbliższej przyszłości, czego możemy się spodziewać i na co ewentualnie powinniśmy się przygotować. Wbrew powszechnej opinii – nie przepowiadam przyszłości. Nie mam szklanej kuli. Przyszłość jest nieznana i taka pozostanie. To, co próbuję poznać, to scenariusze przyszłości – ile ich jest, jak wyglądają, jak zmienią naszą rzeczywistość, naszych konsumentów.

Czym jest prognozowanie trendów?

Prognozowanie trendów ma niewiele wspólnego ze śledzeniem tego, co aktualnie modne. Mody zmieniają się co kilka miesięcy, trendy trwają latami. Prognozowanie trendów to raczej próba znalezienia i opisania czynników oraz zjawisk, które w perspektywie najbliższych lat mogą spowodować istotne zmiany w wielu obszarach naszego życia. Prognozowanie trendów to zajęcie interdyscyplinarne uwzględniające nie tylko kwestie  technologiczne, ale także czynniki ekonomiczne i socjologiczne.

Dlaczego prognozowanie trendów jest tak ważne w dzisiejszych czasach?

W świecie futurystów funkcjonuje takie porównanie: kiedy samochód jedzie nocą i jedzie powoli, to wystarczą mu zwykłe światła, żeby jechać bezpiecznie. Ale kiedy porusza się bardzo szybko, to światła muszą świecić intensywniej, aby odpowiednio wcześniej zareagować na ewentualne przeszkody na drodze. Analogicznie w biznesie – im szybciej następują zmiany (a wiemy, że dziś postępują one bardzo szybko, właściwie z dnia na dzień), tym głębiej i dalej w przyszłość powinniśmy patrzeć, by móc podejmować właściwe decyzje. Bez kompletu informacji, podjęcie właściwej decyzji jest niemożliwe – i dotyczy to zarówno biznesu, jak i prywatnego życia.

Jakie metody wykorzystuję w swojej pracy? 

Różne i wiele. Jakościowe i ilościowe. Zgodnie z zasadą, że żadna z metod dotyczących prognozowania przyszłości nie jest niezawodna. Im więcej wykorzystanych w analizie metod, tym jakość prognozy dokładniejsza. 95% trendów prognozowanych przeze mnie w kolejnych TrendBookach faktycznie miała miejsce, przy czym opisywałam je z wyprzedzeniem średnio 3-letnim (np. o life-streamingu pisałam w 2011 roku – 5 lat (sic!) zanim trend wszedł do mainstreamu, o internecie rzeczy i wearable computers w 2013, o serwisach typu Vine w 2014).

Myślisz, że możemy coś wspólnie zrobić? Masz dodatkowe pytania?

Pisz na adres natalia@hatalska.com