TrendBook 2013 zawiera analizę pięciu najważniejszych trendów, z którymi, moim zdaniem, przyjdzie nam się zmierzyć w tym roku. Wszystkie z nich krążą jednak wokół tematu przewodniego – internetu. Mając bowiem do czynienia z trzecią falą internetu – tzw. internetem rzeczy – coraz szybciej zbliżamy się do ery post-mobile. Hasłem przewodnim tegorocznego TrendBooka jest więc zdanie, które padło podczas jednego z paneli na tegorocznym CES: Stop talking about smartphones and start talking about the connected world.
W TrendBooku 2013 znajdziecie następujące rozdziały:
- Internet rzeczy, czyli w internecie nikt nie wie, że… jesteś pralką – skala trendu jest ogromna. Szacuje się, że do 2020 roku na świecie będzie 50 miliardów urządzeń z dostępem do sieci, co oznacza, że na jedną osobę będzie przypadać ok. 7 takich urządzeń. Do tego czasu wartość tego rynku ma wynieść 14 trylionów dolarów. Z danych Forrestera wynika, że ponad połowa przedsiębiorców zamierza wykorzystać rozwiązania tego typu w ciągu najbliższych dwóch lat.
- Wearable computers, czyli era człowieka+ – Wearable computers to nic innego, jak urządzenia z dostępem do sieci, stale włączone, łatwe do założenia/ noszenia na sobie i dokonujące odpowiednich (różnych) pomiarów w czasie rzeczywistym, a oprócz tego posiadające także zdolność dwustronnej komunikacji na linii człowiek-urządzenie. Szacuje się, że do 2016 przychody z tej kategorii wyniosą minimum 6 mld dolarów.
- Big data i prywatność, czyli kiedy firmy wiedzą o nas więcej niż my sami – W przypadku tzw. big data nie chodzi tylko o ogrom informacji, które generujemy.
Bardziej istotne są dwie inne kwestie. Pierwsza – że marketerzy mają do dyspozycji tzw. nieustrukturyzowane dane. Druga – że konsumenci mają świadomość postępującej utraty prywatności. - Humanizacja maszyn, czyli kiedy urządzenia za nas myślą – Już na początku lat 90-tych Mark Weiser prognozował, że po erze komputerów osobistych nadejdzie era tzw. spokojnej technologii. Takiej, która wtapia się w tło, jest niezauważalna, nie wymaga naszej uwagi ani zwiększonej świadomości, by z niej korzystać. To, co obserwujemy dziś, to lawinowy wręcz przyrost (i to we wszystkich obszarach i aspektach naszego życia) urządzeń naprawdę inteligentnych – czyli takich, które nas samych zwalniają myślenia.
- Świat hybrydowy, czyli świat bez granic – Świat, w którym żyjemy, jest inny od tego, w którym żyliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Nazywany jest światem hybrydowym, bo tak naprawdę trudno wskazać, gdzie przebiega granica między światem online i offline.
Tegoroczne trendy komentują wybitni eksperci z Polski i ze świata, wśród nich – Lidia Geringer de Oedenberg, kwestor Parlamentu Europejskiego; Zuzanna Skalska, Head of Trends, VanBerlo; Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, Chris Cobb i John McHale, dyrektorzy kreatywni z Sapient Nitro; Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, projektanci z duetu Paprocki&Brzozowski; Wojciech Bednarz, projektant marki Vistula; nowojorski artysta Adam Harvey, Arkadiusz Hruszowiec, menedżer ds. rozwoju biznesu, Intel; Witold Kempa, prezes Netizens digital innovation house oraz Wojciech Drewczyński, Project Manager, Jamel Interactive.
W tegorocznym TrendBooku znajdziecie też podsumowanie prognoz ubiegłorocznych. Wśród komentujących eksperci ze świata: Jan Rezab, CEO Socialbakers, Miles Lewis, wiceprezes Shazama i z Polski – Monika Mikowska, jestem.mobi; Marcin Niewęgłowski, OMG! PR/ Socjomania.pl, Borys Musielak, twórca Filmaster.TV; Cezary Otowski, CTO, VoodooDance oraz Błażej Patryn, Dyrektor Rozwoju Zakupów przez Internet, Piotr i Paweł.
Tradycyjnie część szóstą, suplement dotyczący tego, jak technologia wpływa na zachowania ludzi przygotował Tadeusz Żórawski, prezes Universal McCann.
Partnerem strategicznym TrendBooka jest Intel Polska.
TrendBook 2013 dostępny jest za darmo, ale w ramach usługi Pay with a Post/ Pay with a Tweet. Oznacza to, że informacja o pobraniu raportu pojawi się automatycznie na Waszym koncie na Twitterze, na Facebooku lub na LinkedIn.
Poniżej TrendBook 2013 w pełnej wersji do pobrania za darmo. Kliknij i powiedz o tym innym 🙂
TrendBook2013
Plik PDF, 76 stron, 3,12MB
Pobierz za darmo:
lub przez nasz polski:
TrendBook 2013 można też pobrać z mojego konta na SlideShare.