• Blog
  • Jestem
  • hatalska.com
  • Kontakt
  • Infuture Institute
Zapisz się
15.10.2012

W ten weekend w Gdańsku, czyli krótkie podsumowanie Blog Forum Gdańsk 2012

W ten weekend w Gdańsku odbyła się 3. już edycja Blog Forum Gdańsk. W tym roku wzięło w niej udział 200 blogerów, a prawie 135 000 (sic!) internautów śledziło transmisję online. To pokazuje, jak bardzo temat blogosfery jest dziś „gorący”. Dwa słowa podsumowania więc ode mnie.

Głównym tematem przewodnim tegorocznej edycji było tzw. blogowanie w praktyce. W związku z tym całość konferencji podzielona została na kilka ścieżek tematycznych, takich jak video, content, prawo, interakcja, promocja i reklama. Drugi podział, który zauważyłam, to podział na dni. Pierwszego dnia wśród prelegentów dominowali blogerzy-celebryci (tzn. że ktoś najpierw był blogerem, a potem zrobił się znany – w węższych lub szerszych kręgach), drugiego dnia celebryci-blogerzy (czyli najpierw był znany, a dopiero później został blogerem). I doszłam do wniosku, że ta pierwsza grupa jest dla mnie zdecydowanie bardziej atrakcyjna – doskonała znajomość sieci, realiów internetowych i bycie – jak to określam – „down to earth”. Bardzo dobre wystąpienia mieli więc Paweł Tkaczyk (tradycyjnie zresztą), Włodek Markowicz & Karol Paciorek z LekkoStronniczy oraz Kominek (stwierdzenie obiektywne, choć z wieloma jego poglądami absolutnie się nie zgadzam). Świetne wystąpienie miał także Tomasz Machała, który mówił o tym, jak dziennikarze i tradycyjne media postrzegają blogosferę – niestety, wciąż pokutuje wizerunek osoby nieokrzesanej, nieobliczalnej, niewiarygodnej etc. etc. (podejrzewam, że miną jeszcze lata, zanim ten pogląd się zmieni). Co gorsza, taki stan rzeczy to nawet nie wina samych mediów, ale często właśnie blogerów, którym wydaje się, że wszystko mogą i wszystko im wolno. Myślę więc, że w kolejnej edycji BFG przydałyby się zajęcia z etyki oraz… zasad panujących w biznesie.

Panel, w którym miałam przyjemność zasiadać wraz z Maćkiem Budzichem i Kominkiem, choć miał naprawdę ciekawy tytuł – „Blogowanie sposobem na życie?” – zdecydowanie mnie rozczarował. Wciąż wszystko krążyło wokół pieniędzy i zarabiania na blogach (naprawdę, ile można to wałkować?!). Chętniej porozmawiałabym tu np. o organizacji czasu pracy (co jest dla ciebie motywatorem, kiedy sam dla siebie jesteś szefem), próba wyjścia z blogiem poza granice kraju, zalety, ale przede wszystkim wady bycia tzw. zawodowym blogerem, cały aspekt blogowania o życiu – czyli np. u ludzi chorych, dla których blogowanie jest formą terapii, szukania pomocy etc., czy wreszcie cały szeroki aspekt tzw. ekonomii dzielonej – czyli bycie blogerem i życie całkowicie „moneyless” (to możliwe, niedługo mam nadzieję u mnie na blogu wywiad z osobą, która żyje bez pieniędzy od kilku lat). Natomiast w trakcie panelu „usłyszałam” na Twitterze jeden z najmilszych komentarzy (vide poniżej) – wypowiedziany został w zupełnie innym kontekście, ale mimo wszystko – nie nadawałabym się, piłki nożnej nie znoszę :).

Na Slideshare wrzuciłam też swoją prezentację. Zanim na kanale BFG na YouTube pojawi się nagranie online, dwa słowa komentarza do slajdów poniżej (tradycyjnie dużo zdjęć, mało tekstu :)). Uważam, że są dwie główne strategie promocji bloga. Jedna to promocja za pomocą treści, druga – za pomocą KONTROWERSYJNYCH treści. Zdecydowanie rekomenduję pierwszą. Druga jest w stanie zbudować nam szybko zasięg i świadomość, ale niekoniecznie właściwy wizerunek. Pierwsza natomiast – choć bardziej czasochłonna – pozwala na budowanie wizerunku eksperta (w dowolnej dziedzinie, czyli np. eksperta kulinarnego, modowego, technologicznego etc.). Tę tezę potwierdzają zresztą badania, które na moje zlecenie zrealizował Millward Brown SMG/KRC (pełen raport wkrótce na blogu – muszę teraz przeryć te wszystkie dane :)). Okazuje się, że wśród blogerów, których reklamodawcy najchętniej rekomendują do współpracy innym reklamodawcom, na pierwszych pięciu miejscach znajdują się blogerzy specjalizujący się w konkretnych dziedzinach (por. slajd 15).


Tegoroczny Blog Forum Gdańsk to również kopalnia kejsów, jeżeli chodzi o niestandardowe formy reklamy.

Dosłownie kilka przykładów:
– na lotnisku w Gdańsku personalizowane komunikaty wyświetlały się wysiadającym z samolotów blogerom i vlogerom:
– na imprezie integracyjnej można było wypić „blogowe drinki” (aż żałowałam, że nie piję alkoholu :))
Intensywnie promowany był także sam Gdańsk:
– osoby, które korzystały z Foursquare i odwiedziły większość miejsc z listy miały szansę na prezent od Prezydenta Gdańska (połączenie grywalizacji z geolokalizacją – super :))
– fantastyczny pomysł na promocję PGE Arena – zdjęcia uczestników z like na tle całego stadionu :).
Blog Forum Gdańsk to, oprócz wystąpień, paneli i warsztatów, także networking i integracja rozproszonego jednak środowiska blogowego. W tym roku miałam przyjemność poznać osobiście m.in. autorki Zorkowni, Rudomi i Jadłonomii – czyli tzw. niebranżowych blogów, które regularnie czytam.
I to tyle. Zainteresowanym polecam subskrypcję kanału Blog Forum Gdańsk na YouTube – w ciągu najbliższych dni będą tam pojawiać się filmy z poszczególnych wystąpień.
Z tego miejsca chciałabym też bardzo-bardzo pogratulować organizatorom, a przede wszystkim Ewie Salamon z UM Gdańsk i Krystianowi Cieślakowi z CityBell za fantastyczną imprezę. Jak to mówią – good job i mam nadzieję, że widzimy się za rok :).

Zdjęcia: materiały prasowe Blog Forum Gdańsk.

Komentarze

16

Polubienia

Podziel się


podziel się


shares
Poprzedni
Internet
Shazam for TV po raz pierwszy wykorzystany w Polsce!
Następny
Internet
"Żeby robić dobre kampanie, potrzebujesz dobrej agencji i… dobrego klienta"

Powiązane
artykuły

Design
13 czerwca 2013

"Paparazzi" w witrynie butiku LV - wywiad z autorem instalacji [exclusive]

Społeczeństwo
24 marca 2021

O scenariuszach przyszłości miast od kuchni

Internet
13 maja 2014

TrendBook 2014 - gotowy do pobrania! :)

Internet
22 marca 2017

Nowa kampania Reserved i kryzys zaufania

Zapisz się do newslettera
Bądź na bieżąco z nowościami

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w celach marketingowych, w tym związanych z prowadzeniem marketingu produktów lub usług własnych oraz innych osób.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak z siedzibą w Gdańsku, pl. Porozumienia Gdańskiego 1 w imieniu własnym lub na zlecenie innych osób, informacji handlowych drogą elektroniczną.

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
hatalska.com
Copyright © 2008-2023

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.
WIĘCEJ
close