Copy Paste: cyfrowi tubylcy
przełączają się między mediami 27 per h

Kategoria: STATYSTYKI
31 lipca 2012 3 komentarzy

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą uruchamiam dziś nową sekcję – Copy Paste (proszę o kontakt osobę, która wymyśliła tę nazwę i zaproponowała ją w ankiecie na Facebooku – nagroda książkowa czeka! :)), w ramach której w każdy wtorek będę publikować materiały (statystyki/ dane liczbowe oraz ilustrujące je zdjęcie), które mogą się przydać w prezentacjach. Jeśli macie propozycje/ uwagi, jakie tematy/ obszary szczególnie warto poruszyć, dajcie proszę znać w komentarzach lub mailem na adres: kontakt@hatalska.com. Tymczasem pierwszy wpis.

W kwietniu tego roku Time Warner’s Time Inc. i Boston’s Innerscope Research opublikowały badanie, z którego wynika, że tzw. cyfrowi tubylcy (osoby w wieku ok. 20 lat) przełączają się między mediami 27 razy w ciągu jednej godziny (sic!). Przy czym to przełączenie się najczęściej polega na jednoczesnym oglądaniu telewizji i korzystaniu z internetu – stacjonarnego (zwłaszcza w Polsce – por. badanie TV + www razem lepiej. Współkonsumpcja mediów i konsumpcja reklamy wśród internautów. Iab Polska, listopad 2011) albo mobilnego – zwłaszcza w USA (por. State of the Media Democracy, Deloitte, February 2011).

Najlepiej obrazuje to słynne zdjęcie Scotta Macklina z marca tego roku. Widać na nim grupę chłopców (syn Macklina i jego kumple), którzy – hmmmm… – oglądają SuperBowl.

Taki wynik badania nie tylko wskazuje na niewyobrażalny wręcz multitasking (27 razy w ciągu godziny!), ale jednoznacznie potwierdza to, o czym mówiłam o dawna – dziś nie ma już dwóch światów. A nawet gdyby były, to ten internetowy jest zdecydowanie bardziej realny (48% osób w wieku 18-34 sprawdza Facebooka natychmiast po przebudzeniu).

Podobne wpisy:

 • http://dorszyk.com/ Michał Dorsz-Drożdż

  Wow ale super zdjęcie. Drugi z prawej chyba jako jedyny ma to wszystko w d… albo…  ogląda mecz na laptopie :)

 • http://www.highland-willa.pl/ Damian

  Może to głupie pytanie ale nie słyszeli oni o wideo? nagrywarkach i typ podobnym sprzęcie?

 • http://www.socialnety.pl Krzysiek Nowakowski

  o cyfrowych tubylcach pisałem także na swoim blogu: http://www.socialnety.pl/cyfrowi-tubylcy-vs-cyfrowi-imigranci/

  zapraszam do lektury, a nuż kogoś zainteresuje.