Beduini na pustyni

Kategoria: AMBIENT
18 maja 2009 8 komentarzy

beduininapustyni_smallA-ha! Wcale nie na pustyni, tylko w mieście (a właściwie w miastach i to w 22 jednocześnie). I nie tylko Beduini, bo przy okazji także i wielbłądy. Mowa oczywiście o akcji reklamowej zorganizowanej w kwietniu dla TP przez agencję ARBOmedia. W ramach kampanii (która miała nawiązywać do spotu TV + zwiększyć wśród konsumentów świadomość tego, że w Neostradzie dostępna jest także usługa telewizyjna), przygotowanych zostało prawie 6500 „cut-outów” w kształcie Beduinów i wielbłądów właśnie. Cut-outy zostały następnie umieszczone w przestrzeni miejskiej – przy czym nie tylko na przystankach i ulicach, ale także w tzw. segmencie HoReCa (kluby, puby, restauracje) i w komunikacji miejskiej. Nie będę tu może oceniać samego pomysłu (z pewnością zwracający uwagę, choć raczej nie nowatorski ani spektakularny). Warto natomiast docenić dwa inne aspekty tej kampanii. Po pierwsze – akcja „Beduini na pustyni” to kolejny przykład niestandardowych działań zrealizowanych dla TP (może to jeden ze sposobów na walkę z ich  „skostniałym” wizerunkiem? jeśli tak – to moim zdaniem dobry kierunek). Po drugie – to jedna z naprawdę niewielu niestandardowych akcji, która swym zasięgiem wyszła poza Warszawę, a nawet poza 5 największych polskich aglomeracji (cut-outy pojawiły się także w takich miastach, jak Konin, Kłodzko, Inowrocław czy Jelenia Góra). To szczególnie cenne, bo marketerzy często zapominają, że Polska to nie tylko duże miasta.

Poniżej kilka zdjęć z akcji, ale jeszcze dwa słowa o jednej rzeczy, do której chciałabym się mimo wszystko przyczepić. Otóż kampania prowadzona była bez zgody miast. Nie rekomenduję nigdy takich działań, ale tu po części rozumiem, bo akcja trwała zaledwie dwa tygodnie, miast było sporo, więc koszt (w znaczeniu czas/ wysiłek etc.) uzyskania zgód byłby pewnie niewspółmierny do efektów samej akcji. Poza tym, właśnie z powodu partyzanckiego charakteru akcji, powołane zostały specjalne teamy „opiekujące” się cut-outami – ich zadaniem było m.in. to, by na bieżąco sprawdzać, czy kartonowe cut-outy nie zaśmiecają miast (teamy „opiekujące się” to bardzo dobry pomysł – pozwalający zapanować nad tym, by akcja partyzancka nie wymknęła się spod kontroli).
Niezależnie jednak od liczby przedsięwziętych „środków bezpieczeństwa” w przypadku niestandardów ZAWSZE istnieje ryzyko pojawienia się niezadowolonych klientów (nawet najbardziej spektakularny, fantastyczny pomysł może przecież kogoś zirytować). No i faktycznie, w przypadku akcji „Beduini na pustyni” sytuacja „niezadowolonego konsumenta” pojawiła się w Sieradzu. Głównym problemem nie jest tu jednak sam klient, ale sposób załatwienia sprawy przez TP. Panowie i panie – jeśli robimy niestandardową (i w dodatku fajną) akcję, to bierzmy za nią odpowiedzialność do końca. Nawet wtedy, kiedy coś idzie nie tak, jak trzeba. Wystarczy wtedy po prostu powiedzieć „Tak, to my. Przepraszamy. Zabieramy.” Proste, zwyczajne, ale ludzkie. Szczerość działa na konsumentów (ludzi!) lepiej niż pójście w tzw. zaparte. Naprawdę.

A tak poza tym to akcja fajna :).

Przejścia dla pieszych:

beduininapustyni_2

Komunikacja miejska:

beduininapustyni_3

beduininapustyni_4

Segment HoReCa:

beduininapustyni_1

Zdjęcia z innych miast można obejrzeć na beduiniwielblad.wrzuta.pl

A tu spot TV, do którego nawiązywała akcja:

YouTube Preview Image

Podobne wpisy:

 • http://zapolski.pl/blog/ Krzysztof Zapolski

  jak dla mnie ta reklama to jakiś koszmar. Stereotypowe, prostackie, prawie obraźliwe. Ale czemu tu się dziwić, jaki klient – taka reklama

 • Jan

  tak, bardzo fajne. w Warszawie na Powislu jest taki maly park pomiedzy dworcem Powisle a murem klasztoru. ktoregos dnia spacerowalem sobie tamtedy akurat w trakcie „akcji”, o ktorej piszesz. Na zdjeciach moze i wyglada ciekawie, w rzeczywistosci te kartonowe smiecie w WIELU miejscach byly przybite chamskimi gwozdziami (nie tam ze jakas tasma klejaca) do drzew. fajne?

 • http://advermania.pl Radek Łukasiewicz

  Ja szczerze mówiąc nie wiedziałem za bardzo o co chodzi w tym spocie, dla mnie był zupełnie nie spójny z poprzednimi reklamami TePsy (w tamtych był bezpieczny internet, rodzina, dzieci, momentami wręcz czarodziejski świat neostrady, czy TP). W sumie ten spot, też jest trochę niespójny, jakiś gruby koleś autobusem na pustyni. Absurd, ale niezabawny. Zupełnie nipotrzebny i kłocący się z wizerunkiem (jaki chciałaby miec) TP.

  Sama akcja ambientowa nawet ciekawa, podobała mi się kreacja. Wystający zza słupów beduini. Spójna ze spotem i równoczesnie niespojna z poprzednimi działaniami. Co do wykonania – mocowania beduinów, nie będę się wypowiadał, bo widziałem tylko jednego (ten był ok).

  Gdybym mial p[odjac sie oceny tej kampanii w kontekscie dzialan reklamowych TePe, to postawił był im 3-. Ze wskazaniem na minus.

 • Rewolucja

  Wolabył zeby to Polacy reklamowali, a nie Arabowie, którzy gorszą księży.

  tyle ode mnie.

 • Joanna

  Pomysł na ambient dobry ale żenująco wykonany. Owszem, dobrze, ze TP chciala dosłownie „wyjść do ludzi”, ale brak tu smaczku, którego dodaje błyskotliwość, dowcip i lekkość. Mnie osobiście zastanawia cóż za adept copywritingu włożył w usta Araba: „Kocham wasz bigos, kocham neostrade z tv”. O co w tym chodzi???

  • http://zapolski.pl/blog/ Krzysztof Zapolski

   to nie wina copywritera, tylko klienta.
   „no wie pan/i, chodzi o to, że neostrada jest tak samo polska jak bigos. Bigos jest częścią naszej kultury, z bigosem nas kojarzą. Bigos to legenda, towar eksportowy – niech czymś takim będzie neostrada. Niech nam tego zazdroszczą.”

   Znajomy copywriter pracował dla tepsy ;)

   • Joanna

    Haha dziekuję za wyjaśnienie. Można jednak to hasło odczytać z szyderczym uśmiechem, bo przecież metaforycznie bigos ma nienajlepsze konotacje. Zdaje sie,ze skojarzenie działalnosci i promocji TP z jednym wielkim bigosem jest również na miejscu.

 • http://advermania.pl Radek Łukasiewicz

  Fakt, to też jest słabe….